Merikarvianjoki

Opublikowany przez: MK

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

December 4, 2016

Merikarvianjoki

Długie jesienne wieczory to dobry czas do podsumowań. Mimo, iż sezon się jeszcze nie skończył, dla mnie w zasadzie nigdy się nie kończy, to i tak ostatnie tygodnie roku skłaniają do refleksji o mijającym sezonie, jak i dają możliwość do planowania kolejnych wyjazdów. W tym roku odwiedziłem wiele miejsc, bardziej i mniej znanych, jednak jedno z łowisk szczególnie zapadło mi w pamięci. Merikarvia - to właśnie ta fińska rzeka dała mi wiele miłych wspomnień oraz równie dużo pięknych ryb, ale od początku.

Merikarvianjoki – czyli rzeka Merikarvia Merikarvianjoki – czyli rzeka Merikarvia

Do miejscowości Merikarvia położonej nad rzeką o tej samej nazwie trafiłem na zaproszenie firmy Eumer, która jest wyłącznym dystrybutorem produktów Mikado w Finlandii. Nie mogłem nie skorzystać z takiej opcji tym bardziej, że znałem już nieco możliwości i mieszkańców tej rzeki, wiedziałem też, że będzie to doskonały poligon do przetestowania nowej serii muchówek FLY MLX.

Są dwie drogi dostania się do Finlandii, prom lub samolot. Tym razem wspólnie z Rydzem wybraliśmy tę drugą opcję. Po około 3 godzinach jazdy z lotniska w Helsinkach mogliśmy podziwiać piękno tamtejszego krajobrazu, każdy kto kiedykolwiek był w Skandynawii, wie o czym mówię.

W Finlandii jest mnóstwo pięknych miejsc. Rzeka Merikarvia jest jednym z nich. W Finlandii jest mnóstwo pięknych miejsc. Rzeka Merikarvia jest jednym z nich.

Skupię się na rzece, bo to głównie dla niej tam pojechaliśmy, jednak grzechem byłoby nie wspomnieć o innych łowiskach w pobliżu. Po pierwsze Bałtyk - linia brzegowa w Finlandii jest zupełnie inna niż w Polsce, jest tu masa zatok, kamieni, podwodnych górek i roślinności, które są siedliskiem przepięknych szczupaków i okoni. Numer dwa to jeziora, jest ich w okolicy mnóstwo, a w każdym z nich aż roi się od sandaczy, okoni i szczupaków. No ale wróćmy do sedna, rzeka Merikarvia.

Jedna z piękniejszych rzek jakie widziałem. Jedna z piękniejszych rzek jakie widziałem.

Liczne pstrągi i trocie możemy tu łowić zarówno muchówką jak i spinningiem. Ja przygotowałem sobie zestawy do obu metod, aczkolwiek dużo bardziej liczyłem na muchę. Mój zestaw spinningowy składał się z wędki Specialized Trout Spin o długości 240cm i cw. 4-18g. Do wędki podpiąłem kołowrotek Sicario w rozmiarze 2000 z nawiniętą żyłka LX perch, która wówczas przechodziła swoje pierwsze testy, jak się później okazało, jakość przeszła nasze najśmielsze oczekiwania.

Jednak jak już wspomniałem z racji mojej miłości do wędkarstwa muchowego spinning był raczej jako zapas. Mój zestaw muchowy był dla mnie wielką niewiadomą, o ile kołowrotka MLX byłem pewien w 100%, o tyle wędka z tej samej rodziny była zagadką, gdyż do tej pory mogłem sprawdzić ją tylko ''na sucho''. Mimo, iż w rodzinie występuje 4 kije, ja postawiłem na wędkę o nazwie Streamer w klasie #6 i długości 9'6''. Moją broń na mieszkańców rzeki stanowiły głównie streamery, więc wybór wydawał się oczywisty.

Amator różowego zonkerka. Amator różowego zonkerka.

Pierwszy dzień łowienia od razu pokazał, że to był dobry wybór, bardzo niski stan i duża przejrzystość spowodowały, że ryby były bardzo ostrożne. Wymagało to precyzyjnego podawania przynęty na znaczne odległości, z czym testowany kijek radził sobie doskonale. Mimo bardzo krótkiego czasu udało się skusić kilka rybek do współpracy. Dominowały muchy w jaskrawych kolorach, prowadzone wachlarzem na napiętej lince, ryby były aktywne w środkowych partiach wody więc linka intermediate załatwiła sprawę. Przy łowieniu spinningiem niezastąpiony okazał się nowy wobler Mikado Boldman, który schodzi na głębokość około jednego metra.

Pstrągi doskonale reagowały na streamery. Pstrągi doskonale reagowały na streamery.
Amator Boldheada. Amator Boldheada.

Słów kilka o otoczeniu. Infrastruktura całej okolicy jest bardzo sfokusowana na wędkarzy, począwszy od znaków przy głównych drogach, po których z łatwością trafiamy na łowisko, a skończywszy na tablicach informacyjnych nad samą wodą, z których dowiemy się wszystkich potrzebnych informacji na temat regulaminu i występujących gatunków ryb. Całości dopełniają wygodne parkingi, czy doskonale przygotowane miejsca do grillowania, gdzie możemy odpocząć i coś przekąsić podczas wielu godzin wędkowania.

Infrastruktura nad rzeką jest doskonale rozwinięta. Infrastruktura nad rzeką jest doskonale rozwinięta.
Infrastruktura nad rzeką jest doskonale rozwinięta. Infrastruktura nad rzeką jest doskonale rozwinięta.

Jeżeli chodzi o nocleg to mieliśmy przyjemność skorzystać z bazy firmy Eumer, która położona jest nad samą rzeką. Znajduje się tam hotel, atrakcje jak sauna czy jacuzzi, jak i świetnie zaopatrzony sklep wędkarski. Miejsce zdecydowanie godne polecenia wszystkim panującym wędkarski urlop. Możemy skorzystać również z doskonale wyposażonych łodzi oraz wiedzy lokalnych przewodników, jeżeli znudzi nas łowienie pstrągów i zechcemy zmierzyć się ze szczupakami czy sandaczami.

Sklep wędkarski w bazie Eumer jest doskonale zaopatrzony. Sklep wędkarski w bazie Eumer jest doskonale zaopatrzony.

Rzeka jest bardzo popularna, każdego dnia można tam spotkać bardzo wielu wędkarzy. Ja osobiście bardzo lubię obcować z pasjonatami wędkarstwa z innych krajów i zawsze bacznie się im przyglądam. Nie ma lepszej szkoły nad obcą wodą, niż podpatrzenie jak łowią miejscowi. Mi się udało podpatrzeć dwóch doskonałych muszkarzy oraz koncert jaki grały w powietrzu ich linki. Coś niesamowitego.

Ci dwaj Panowie zdecydowanie wiedzieli co robią. Ci dwaj Panowie zdecydowanie wiedzieli co robią.

Każdy ma takie miejsce na ziemi, gdzie lubi wracać. Dla mnie zdecydowanie Merikarvia jest jednym z takich miejsc. Piękny skandynawski klimat w połączeniu z doskonałymi warunkami i pięknymi rybami sprawia, że chce się tam wracać zawsze. Jeżeli planujecie wędkarską wyprawę na przyszły rok serdecznie polecam wziąć pod uwagę Finlandię z rzeką Meikarvia na czele.

Piękny tęczak z Merikarvi. Piękny tęczak z Merikarvi.

Łukasz Myśliwiec

Tematyka: wędkarstwo muchowe,

Udostępnij artykuł na:

wróć do listy