Poradnik początkującego karpiarza - tuning zestawu

Opublikowany przez: Jan Zawada

Jesteś na Mikado / Testy

Udostępnij artykuł na:

December 12, 2016

Poradnik początkującego karpiarza - tuning zestawu

Zestaw bezpieczny, którego podstawy opisałem w poprzednim poradniku, to najpopularniejsza metoda połowu karpi, praktykowana przez zdecydowaną większość karpiarzy. Często taka podstawowa wersja jest uzupełniana o elementy, które umożliwiają lepsze dopasowanie zestawu do charakteru łowiska czy metody połowu. W przeciwieństwie do ciężarków centrycznych, takie boczne obciążenie w metodzie rzutowej ma tendencje do plątania się zestawu. Najprostszym rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie ochraniaczy antysplątaniowych, usztywniających odcinek przyponu od strony ciężarka. Ochraniacz dodatkowo zabezpieczy nam ten element zestawu montowany na bardzo praktycznym krętliku z uchwytem, przeznaczonym do szybkiej wymiany przyponu.

fot1

Przypony wykonane ze sztywnych materiałów, takich jak fluorocarbon czy plecionki powlekane usztywniającą otulin,ą też w dużym stopniu zapobiegają plątaniu się zestawu w czasie rzutu. W łowiskach z twardym dnem skrócenie przyponu nawet do 10-12 cm nie wpłynie zasadniczo na skuteczność zestawu a pomoże również wyeliminować to zjawisko.

fot2

Kolejną modyfikacją, mającą wpływ na stabilne zachowanie się zestawu podczas lotu, będzie usztywnienie odcinka bezpośrednio za jego obciążeniem. W tym celu na lince głównej montujemy rurkę antysplątaniową, która by spełniła swoje zadanie powinna być zawsze nieco dłuższa od naszego przyponu.

fot3

Stosowanie takich silikonowych usztywniaczy ma również na celu ochronę linki głównej zestawu przed ostrymi niespodziankami zalegającymi na dnie łowiska. Coraz częściej łowimy karpie, które już niejednokrotnie miały okazje zapoznać się z naszymi zestawami. Dlatego jego kamuflaż będzie miał zasadniczy wpływ na wyniki naszych połowów. Rurki antysplątaniowe występują w różnych kolorach i rozmiarach. Dobierajmy te najbardziej zbliżone do koloru dna na jakim łowimy i średnicy dopasowanej do linki, na której jest montowana. Rurki dociążone i tonące to najlepszy sposób na kamuflaż zestawu w łowiskach z twardym i czystym dnem.

fot4

Innym rozwiązaniem, równie skutecznym, jest montowanie klipsa na odcinku grubego fluorocarbonu (50 – 70 cm) zabudowanego pomiędzy przyponem a linką główną zestawu. Ten materiał ze względu na swoje właściwości (jest prawie niewidoczny w wodzie) sprawdza się w płytkich łowiskach z bardzo czystą woda i twardym dnem. Gruby i sztywny fluorocarbon (0,45 – 0,60), taki najczęściej używany w naszych zestawach, eliminuje w dużym stopniu zjawisko plątania się zestawu i skutecznie chroni go w łowiskach z dużą ilością małż i racicznicy.

fot5

Bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym do kamuflażu i ochrony zestawu jest lead core. Ciężka plecionka z rdzeniem ołowianym, montowana również pomiędzy obciążeniem zestawu a linką główną (60 – 120 cm), idealnie przylega do dna łowiska i cechuje się dużą odpornością na przetarcia.

fot6

Najczęściej gości w zestawach wędkarzy łowiących z wywózki.

Jan Zawada

Udostępnij artykuł na:

wróć do listy