Boleniowy maj

Opublikowany przez: Tomasz Klimek

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

May 24, 2021

Boleniowy maj

Pierwszy maja, dawniej utożsamiany był ze świętem pracy i obowiązkowymi pochodami, na które uczęszczano tłumnie dzierżąc w dłoni chorągiew. Lata lecą, czasy się zmieniają i w obecnych czasach początek maja to już tylko święto grilla i wędkarzy - głównie łowców szczupaków, ale też i boleni. To długo wyczekiwane i pełne nadziei otwarcie sezonu.

image

zimna majówka nad rzeką

Niestety, tegoroczny maj nas nie rozpieszczał i nie należał do tych najcieplejszych. Dodatkowo, długa jak na ostatnie sezony zima, oraz chłodna wiosna zrobiły swoje czego skutkiem było opóźnione tarło ryb, oraz ich mała aktywność na początku sezonu. Pierwsze dwa dni maja całkowicie sobie odpuściłem, po prostu pogoda zniechęciła mnie do wyjścia nad rzekę. Trzeciego dnia nastąpiła nieznaczna poprawa i postanowiłem otworzyć wielkorzeczny sezon. Nad wodą panowała cisza i spokój, tylko w niektórych wolniakach za odkosami widać było oczkującą od czasu do czasu drobnicę. Obławiałem opaskę koncentrując głównie swoją uwagę na wspomnianych już odkosach i graniczącą z nimi wolną wodą. Przynętę prowadziłem zdecydowanie wolniej i głębiej odbiegając tym samym od utartych boleniowych schematów. W pierwszym dniu mojego sezonu skutkiem takiego łowienia była całkiem już fajna ryba, którą widać na zdjęciu poniżej. Szału nie było, ale najważniejsze, że sezon został otwarty.

image

boleń z otwarcia

W kolejnych dniach nic się nie zmieniło, ryby nadal nie pokazywały się na powierzchni i kluczem do sukcesu było mozolne obławianie sprawdzonych miejscówek i kuszenie ryb z niższych partii wody. Na ilość brań jednak nie mogłem już narzekać, każde wyjście owocowało kilkoma złowionymi rybami. Nie było więc najgorzej, pomimo niesprzyjających warunków.

image

„czarnuszek”

W połowie miesiąca nastąpił wreszcie długo wyczekiwany przełom i bolenie dały się już łowić na szybkościowe przynęty prowadzone tuż pod powierzchnią wody. Udało mi się w ten sposób złowić kilka kolejnych ryb. Lubię takie łowienie, bardzo mocne uderzenia w szybko prowadzony wobler są nie do opisania. To trzeba po prostu przeżyć.

image

boleń na szybko

Podsumowując krótko, początek sezonu był dość trudny, ale nie najgorszy. Udało mi się szczęśliwie złowić kilkanaście ryb różnej wielkości. Cieszy fakt, że zawsze miałem kontakt z rybą, trochę szkoda, że nie trafił mi się „klamot” stawiający kropkę nad „i” w maju. Ale, sezon dopiero się rozpoczął i wierzę, że co się odwlecze to nie uciecze.

image

wiosenna rzeka

Na zakończenie jeszcze kilka słów o sprzęcie. Łowiłem wędziskiem Kamisori Zander 260cm o cw do 28g. Kij został zaprojektowany jako sandaczówka i oczywiście doskonale się do tego nadaje, ale może także pełnić funkcję rzecznego uniwersału. Wędzisko to znakomicie trzyma rybę, nie zaliczyłem na nim żadnego spadu, także mi osobiście sprawdziło się też przy łowieniu boleni. Do kija miałem dopięty kołowrotek Black Stone w wielkości 3000 z nawiniętą plecionką Kendo Shine 0.14mm. Zestaw ten od czerwca będzie dla mnie podstawowym uniwersałem do łowienia rzecznych sandaczy i boleni. A czerwiec już niedługo, więc do zobaczenia nad wodą.

Tomasz Klimek
#MFT

 

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Kamisori Zander

Kamisori Zander

Kamisori Zander to specjalistyczne, sandaczowe wędki posiadające niesamowicie czuły blank i pustą szczytówkę (nie wklejankę), która idealnie ukazuje wszystkie ruchy przynęty oraz brania, jej sztywność zarazem pozwala na skuteczne podbijanie cięższych przynęt- gum i kogutów. Przelotki Fuji Alconite n...
Black Stone

Black Stone

Kołowrotki spinningowe najnowszej generacji - wyróżniają się świetną pracą i wytrzymałością przekładni nawet pod dużym obciążeniem. Precyzyjnie spasowane koła zębate zapewnia perfekcyjne nawijanie żyłki, a dzięki elementom szpuli wykonanym z włókna węglowego i idealnemu wyważeniu rotora kołowrotek z...
Kendo Shine Green

Kendo Shine Green

Kendo Shine to ośmiosplotowa plecionka wykonana z włókien HDPE o wysokiej gęstości. Dzięki temu uzyskaliśmy równy przekrój, wysoką wytrzymałość oraz podwyższoną odporność na przetarcia. Linka Kendo to doskonały wybór nie tylko do metody spinningowej.
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner