Gruntowe łowienie dystansowe

Opublikowany przez: Łukasz Paziewicz

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

April 13, 2018

Gruntowe łowienie dystansowe

Zapewne każdy z wędkarzy ma swoje ulubione miejsca, które zna doskonale, i które odwiedza znacznie częściej niż pozostałe. Poznanie takiego łowiska jednak wymaga czasu i cierpliwości. Łatwo zbadać niewielkie stawy, których wszystkie brzegi są w zasięgu wzroku, gorzej jednak jest na wielkich jeziorach czy zaporówkach, zwłaszcza, kiedy łowimy metodą gruntową typu feeder czy method feeder, gdzie rozłożenie i złożenie stanowiska jest dość żmudnym zajęciem. Dlatego, warto uzbroić się w sprzęt pozwalający łowić ryby z brzegu na dalekim dystansie. Łowienie na znaczną odległość sprawdza się również na wodach licznie uczęszczanych przez innych wędkarzy, a także w miejscach, w których wolny czas spędzają rodziny, a przybrzeżny hałas odgania ryby w dalsze i głębsze partie łowiska.

Gruntowe łowienie dystansowe to nic innego, jak dalekie rzuty, ok. 60 - 80 metrowe, prowadzone z brzegu. Jednym z najważniejszych aspektów takiego łowienia jest wyspecjalizowany sprzęt. Można by było pokusić się o stwierdzenie, że sukces wyprawy opiera się w większości na odpowiednim skomponowaniu trzech czynników tj. wędzisko, kołowrotek i linka. Zaczynając od doboru wędki, należałoby skupić się na jej parametrach. Wędziska przeznaczone do dalekich rzutów nie są zbyt finezyjne. Zazwyczaj mierzą średnio od 360 do 420 cm długości oraz posiadają ciężar wyrzutowy od ok. 100 – 180g. Przykładem takiego wędziska może być Ultrafiolet Twin Feeder lub Rival Heavy Feeder. Druga, z wymienionych wędek jest zdecydowanie mocniejsza. Jest to mocny kij feederowy o ciężarze wyrzutu 180g i długości 390cm. Choć wędka nie należy do najdelikatniejszych, cechuje ją dość niska sztywność blanku, dzięki czemu nie przeoczymy najmniejszego brania. Praca kija robi niesamowite wrażenia podczas holu, jednocześnie przekazując łowiącemu zachowania ryby. Dalekie i precyzyjne rzuty wykonywane tym wędziskiem, zawdzięczamy odpowiedniej budowie blanku z wysokomodułowego węgla 24T oraz dużym przelotkom, a dzięki dodatkowym, trzem szczytówkom, w tym dwóm węglowym, mamy możliwość dostosowania się do warunków panujących nad wodą. Jeśli chodzi o Ultraviolet Twin Feeder, jest to kij uniwersalny, dzięki dodatkowemu składowi, o długości 60cm, który zmienia nam długość wędziska z 360cm na 420cm. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, które pomoże dostosować się do każdych warunków na łowisku. Jest to bardzo lekka i szybka wędka, posiadająca duży zapas mocy. Idealnie przekazuje brania ryb, nawet na dalekim dystansie. Niesamowity design jest zasługą oplotu kevlarowego, który jednocześnie wzmacnia wędzisko. Kij bardzo czuły, co można odczuć podczas holu, dzięki czemu mamy jeszcze większą kontrolę nad holowaną zdobyczą.

Bardzo ważną rolę w odległościowym łowieniu gruntowym pełni kołowrotek, który powinien zapewniać dalekie rzuty nawet przy lekkich zestawach. Warto, przy wyborze takiego kołowrotka, zwrócić uwagę na szpulę, którą powinno cechować odpowiednie wyprofilowanie, pozwalające nie tylko na odpowiednie ułożenie plecionki, ale również na jej swobodne wydostawanie się w trakcie rzutów. W opisywanych warunkach doskonale sprawdza się kołowrotek Mikado, model Extend, który oprócz wszystkich wyżej wymienionych parametrów, posiada solidny mechanizm pozwalający poczuć się pewnie na łowisku. Dzięki sześciu wysokiej klasy łożyskom kulkowym, bez problemu poradzi sobie z dużymi, silnymi rybami, dlatego warto obdarzyć go zaufaniem, bez obawy o porażkę.

Zwieńczeniem całego zestawu do gruntowego łowienia odległościowego jest odpowiednia plecionka. Jest ona dużo lepszym rozwiązaniem niż żyłka, ponieważ lepiej przekazuje nawet najdelikatniejsze brania. Żyłki są bardziej elastyczne, przez co mogą się lekko rozciągać, a przy 60 – 80 metrowych odległościach mogłoby to skutkować wytłumieniem brań, przez co wędkarzowi trudniej byłoby je wychwycić. A jaką plecionkę wybrać do łowienia dystansowego? Cóż, przede wszystkim powinna być ona wytrzymała. Warto również zwracać uwagę na jej gładkość, by zniwelować do minimum tarcie podczas rzutów, dzięki czemu zestaw poleci jeszcze dalej. Dobrym przykładem takiej plecionki jest Mikado Octa Braid Method Feeder, która dodatkowo posiada powłokę silikonową Thermo Fuse, dzięki której jest ona nie tylko wyjątkowo gładka, ale również odporna na przetarcia. Dodatkowym atutem tej plecionki jest jej ciemny kolor, który doskonale maskuje się w wodzie.

Podsumowując, jeśli nastawiamy się na gruntowe łowienie odległościowe warto wybrać mocny, cięższy sprzęt. Mamy wtedy pewność, że nasze rzuty będą nie tylko dalekie, ale również precyzyjne i powtarzalne. Nie bez znaczenia jest również jego jakość. Należy pamiętać, że jeśli naszym zestawem zainteresuje się spora ryba, czas, w jakim będzie on narażony na większe obciążenie, wydłuża się proporcjonalnie do odległości jego zarzucenia. Przed nami wiosna i rozpoczęcie sezonu. Dlatego już teraz warto kompletować sprzęt, który jest podstawą każdej zasiadki oraz niejednokrotnie odpowiada za jej sukces. Zatem, nie bez przyczyny, należy skrupulatnie przyjrzeć się jego parametrom.

Łukasz Paziewicz

Mikado Fishing Team

Udostępnij artykuł na:

Zobacz galerię:

wróć do listy