Inny niż standardowy, czyli jak zrobić swój indywidualny przypon

Opublikowany przez: Łukasz Paziewicz

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

November 13, 2019

Inny niż standardowy, czyli jak zrobić swój indywidualny przypon

I znów przyszedł ten najsmutniejszy w roku czas… sezon gruntowy powoli dobiega końca. Przed większością wędkarzy zapewne zostało jeszcze tylko kilka wypadów. Niektórzy być może już odkładają na półki swój wędkarski arsenał. Także i ja, ze smutkiem na twarzy pomału rozpakowuje zestawy skompletowane w torbach, które jeszcze tak niedawno czekały zawsze gotowe do wyjazdu. Między chwilami zadumy nad kończącym się sezonem, czyszczę wędki i kołowrotki, z łezką w oku porządkuje zanęty i przynęty. Czasami, kiedy tęsknota bierze górę, wracam myślami nad jeziora, które w tym roku obławiałam. Często sięgam po telefon, oglądam zdjęcia – wspominam… Jak wypełnić tę pustkę? Co robić przez ten czas, kiedy wypad na zasiadkę jest niemożliwy? Odpowiedź jest prosta – z zapałem zabrać się za przygotowania do następnego sezonu!

W moim przypadku wspomnianych przygotowań jest wiele. Przeglądam najnowszy sprzęt, wybieram odpowiednie produkty, analizuję błędy poprzedniego sezonu, zaczynam obierać nowe taktyki. Przede wszystkim jednak skupiam się na uzupełnieniu braków, aby w przyszłym roku od razu z impetem wystartować nad wodę. Jedną z takich rzeczy jest wiązanie całej masy różnorakich przyponów, na co zazwyczaj w ciągu sezonu nie starcza mi czasu.

image
image

I tutaj zapewne zrodzi się pytanie – dlaczego wiązanie? Przecież można skorzystać z dostępnych przyponów gotowych! Oczywiście zgadzam się z tym. Sam bardzo często używam takich przyponów, zwłaszcza gdy skończy mi się zapas „samoróbek”. Największym zaufaniem pod tym względem obdarzam gotowe przypony od Mikado – Method Feeder Rigs, w których cenie sobie wysoką wytrzymałość. Mikado oferuje szeroką gamę tego produktu, z wieloma możliwościami wyboru rozmiaru haczyka oraz systemu mocowania przynęty. Czasami jednak nad wodą potrzeba czegoś nietypowego, czegoś czego ryby jeszcze nie znają lub znają niezbyt dobrze – przyponu, który jest inny, niż standardowy.

image
image

Aby przygotować się do wiązania swoich przyponów, na początku trzeba zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy. W pierwszej kolejności może być to haczyk. Warto zawiązać przypony z kilkunastoma rodzajami haczyków, aby być przygotowanym na rożne ewentualności. Mam na myśli w tym miejscu zarówno kształt, jak i rozmiar. Najważniejsza jednak w wyborze haka jest jego jakość. Osobiście zawsze stawiam na haczyki Golden Point Chinu i Iseama w wersji W/R oraz serię Method Feeder Musa.

image

Następną istotną sprawą jest odpowiednia linka. W tym miejscu możemy zdecydować się na trzy typy przyponów. Może być to przypon, którego podstawą jest fluorocarbon, plecionka lub żyłka przyponowa. Wybór zależy od naszego gustu. Osobiście najwięcej przyponów wiążę na fluorocarbonie. Używam do tego serii Nihonto, zarówno wersji Quality, Silk, jak i Prime, w zależności w jaki sposób chcę wyeksponować przynętę. Fluorocarbon ten ma niezwykłe właściwości kamuflujące oraz bardzo dużą wytrzymałość. Najczęstszy wybierany przeze mnie rozmiar to 0.25mm. Jeśli decyduję się na przypony z plecionki, sięgam po świetną i sprawdzoną przez mnie, jak i moich kolegów, linkę z serii Fine Braid Nihonto, zazwyczaj w rozmiarze 0.12mm.

image

W konstrukcji przyponu niezbędne będzie także mocowanie przynęty. Decydując się na łowienie techniką Method Feeder, mamy do wyboru kilka możliwości takiego mocowania. Ma to ogromne znaczenie względem przynęty, jaką mamy zamiar zastosować. Podczas zasiadek uwielbiam łowić na dumbellsy, stąd najczęstszy wybór pada na gumki. Jest to bardzo prosty i szybki sposób lokowania przynęty, nie wymagający nawiercania i innych czynności z tym związanych. Podczas wypraw zawsze używam gumek marki Mikado. Po raz kolejny mój wybór sprowadza się do wysokiej jakości produktu. Gumki Mikado nie rozciągają się, ani za szybko nie pękają, co przekłada się na długość ich użytkowania. Do tego odpowiednio trzymają przynętę, dzięki czemu mogę być pewien, że nie zgubię jej podczas zarzucania lub holu.

image

Produkty wybrane, zatem należy przejść do konkretów, mianowicie samego wiązania. Nie jest to zbyt skomplikowane. Zaczynamy od ulokowania mocowania przynęty, w moim przypadku jest to gumka. Stosuję do tego zwykłą pętlę. W tym momencie możemy sami zadecydować o długości włosa, co jest również dodatkowym atutem przyponów konstruowanych samodzielnie.

image
image
image

W następnym kroku mocujemy haczyk na wybranej przez nas wcześniej lince. Wiążemy go za pomocą „węzła bez węzła”. Tutaj uwidacznia się kolejna, jak dla mnie kluczowa, zaleta samoróbek – sami wybieramy długość przyponu.

image
image
image
image
image

W ostatnim kroku, za pomocą prostego węzła, robimy pętelkę na drugim końcu naszej linki, za którą będziemy mogli przymocować gotowy przypon do konektora na żyłce głównej. Kilka prostych ruchów i nasz oryginalny zestaw jest gotowy.

image
image
image

Nie należy się zniechęcać pierwszymi nieudanymi próbami. Po nabraniu wprawy, zawiązanie kilku przyponów zajmie nam tyle, ile obejrzenie wiadomości. Przed nami czas długich, jesienno – zimowych wieczorów – warto go wykorzystać na wędkarskie robótki ręczne.;-)
Czasami zmiana długości przyponu czy haczyka, dobór żyłki lub fluorocarbonu ma ogromny wpływ na prezentację przynęty. Tworząc zestaw samemu, dostajemy olbrzymi wachlarz możliwości, które możemy dowolnie modyfikować, np. poprzez wiązanie jednego rodzaju haczyka na czterech różnych linkach. Gwarantuję – każdy z nich zupełnie inaczej przedstawi przynętę. Czasami warto wziąć także naczynie z wodą i zobaczyć, jak dany zestaw będzie się w niej zachowywał. W kluczowych momentach nad wodą, taka wiedza będzie cenniejsza niż złoto!

image
image
image

Podsumowując, warto sięgać po zestawy inne niż standardowe. Niesie to za sobą całą gamę korzyści. Kiedy na łowisku nie sprawdzają się łatwo dostępne dla wszystkich przypony, zawsze możemy wykorzystać nasz autorski zestaw i zaskoczyć, przyzwyczajone do standardowej prezentacji przynęty, ryby. Uwierzcie mi, w moim przypadku skutkowało to nadzwyczaj często. Przed nami zima i raczej martwy sezon dla wędkarzy gruntowych. Zamiast wyczekiwać z tęsknotą kolejnego sezonu, zacznijmy już teraz dobrze się do niego przygotowywać.

Powodzenia.
Łukasz Paziewicz
Mikado Fishing Team

Tematyka: method feeder,

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Method Feeder Rigs HMFB211G

Method Feeder Rigs HMFB211G

Profesjonalne gotowe przypony do methody zawiązane na wyjątkowo miękkiej i mocnej plecionce Nihonto Fine Braid w maskującym brązowym kolorze.
Golden Point Chinu

Golden Point Chinu

Wytrzymały i wyjątkowo ostry kuty hak z ostrzem pokrytym 24-karatowym złotem, podstawowy hak przy połowie ryb karpiowatych na przynęty pochodzenia roślinnego.
Golden Point Iseama

Golden Point Iseama

Klasyczny hak z łopatką o szerokim łuku kolankowym i krótkim trzonku niezbędny przy połowie dużych ryb karpiowatych, dzięki swojej budowie niebywale odporny na odkształcenia.
Method Feeder Model: Mf Musa

Method Feeder Model: Mf Musa

MF Musa to profesjonalne haczyki indywidualnie zaprojektowane przez zespół Mikado! Podczas łowienia na methodę bardzo często przyjdzie nam się zmierzyć z naprawdę dużym okazem. Stworzyliśmy haczyk, który będzie na tyle niewielki aby zaciął lina czy leszcza, ale za razem na tyle wytrzy...
Fluorocarbon Quality

Fluorocarbon Quality

Profesjonalny, praktycznie niewidoczny w wodzie Fluorocarbon, którego cehuje niezwykła wytrzymałość. Występuje w trzech rodzajach: SILK - charakteryzujący się najwyższą miękkością, PRIME - o zwiększonej wytrzymałości, oraz QUALITY - szybko tonący. Fluorocarbon Mikado Nihonto dostępny jest na szpulac...
Fluorocarbon Silk

Fluorocarbon Silk

Profesjonalny, praktycznie niewidoczny w wodzie Fluorocarbon, którego cehuje niezwykła wytrzymałość. Występuje w trzech rodzajach: SILK - charakteryzujący się najwyższą miękkością, PRIME - o zwiększonej wytrzymałości, oraz QUALITY - szybko tonący. Fluorocarbon Mikado Nihonto dostępny jest na szpulac...
Fluorocarbon Prime

Fluorocarbon Prime

Profesjonalny praktycznie niewidoczny w wodzie fluorocarbon Prime. Niesamowicie wysoka odporność na przetarcia, duża wytrzymałość i mała rozciągliwość, to najważniejsze cechy tego produktu. Świetny materiał dla spinningistów i wyczynowych wędkarzy.
Nihonto Fine Braid White

Nihonto Fine Braid White

Wykonana z 4 mikrowłókien o zwiększonej gęstości, idealnie okrągła plecionka o ciasnym splocie. Sprawdzi się w połowach spinningowych, gruntowych jak i morskich. Idealnie układa się na szpuli, znacznie wydłużając rzuty. Super jakość w niskiej cenie.
Gumka MF AMF11-EHC

Gumka MF AMF11-EHC

Produkowane w USA, super wytrzymałe i elastyczne gumki do konstrukcji przyponów Method Feeder.
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner