Jesiotrowy method feeder.

Opublikowany przez: Agata Marciniec

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

July 20, 2021

Jesiotrowy method feeder.

W dniu wczorajszym ponownie zawitaliśmy na łowisko Maślanka. Dla osób, które nie znają lub nie słyszały jeszcze o tej wodzie podpowiem, że jest to kompleks 5 stawów o głębokości od 1 - 2,5m, z czego 3 udostępnione są dla wędkarzy. 20 letni zbiornik nieopodal Kalisza, otoczony pięknymi lasami z dala od zgiełku miasta jest idealnym miejscem na wypoczynek.

image

Po ostatnich zawodach na tej wodzie miałam lekki niedosyt i kłębiące się w głowie pytania. Długo zastanawiałam się co robiłam źle, że ryby - jedna za drugą spinały się podczas holu. Szukałam przyczyny w przyponach, lecz to nie w nich leżał problem. Głównym błędem było holowanie... ale o tym nieco później. Na ten dzień postanowiłam zrobić podobną mieszankę do tej, którą stosowałam na zawodach.

image

Użyłam suchych pelletów o rybnych zapachach. Nie zależało mi na szybkim ściągnieciu ryby w miejsce nęcenia, więc tym razem nie użyłam method mixu. Micro przynęty fluo, balansujące w rozmiarze 6mm na przyponie z bagnetem. Mocny kolor i intensywne, słodkie zapachy przynęt- tak lubię łowić najczęściej - dały mi kilka fajnych ryb.

image

Z racji wymienionego sprzętu na nowy, moim marzeniem w tym dniu było złowić jesiotra. Z doświadczenia wiem jak silne są podczas holowania i tak łatwo nie dają za wygraną, więc będzie to idealny test!
Specjalnie na ten dzień wybrałam delikatną wędkę Katsudo Slim Method Feeder o długości 3,05 m w dwuskładzie z ciężarem wyrzutowym do 90 g. Do wędziska podpięłam kołowrotek Noctis LCF w rozmiarze 4008FD i nawiniętą żyłką 0,26 mm, która jest dopiero w fazie testów.

image

Wędzisko idealnie poradziło sobie przy większych rybach, mimo swojej niesamowitej lekkości (tylko 146 g!) i cienkiego blanku. Spory zapas mocy i pełna parabola podczas holu sprostały tej silnej rybie dobrze ją amortyzując. Jest to moja pierwsza wędka o tak smukłym blanku!
Na początku miałam lekkie obawy na ile mogę sobie pozwolić przy rzutach czy holu. Jednak niepotrzebnie! Nowy kij sprostał na całej lini. Blank został wykonany z wysokomodułowego węgla 30T, dzięki czemu czyni go lekkim, sprężystym, szybkim i mocnym. Całość dopełniają przelotki wysokiej jakości marki SeaGuide. Ich odpowiednie rozłożenie na blanku ma istotny wpływ na pracę wędki podczas holowania, lecz nie wpływa na dalekie rzuty. Długi dolnik został pokryty materiałem antypoślizgowym oraz celowo pogrubionym końcem, aby wędka znacznie pewniej leżała w ręce i umożliwiała rzuty na dalekie dystanse.

image

Wypadałoby wspomnieć również o kołowrotku, jeżeli już przybliżyłam Wam wędzisko. Moim zdaniem, lepszy kręcioł i to jeszcze w takim przedziale cenowym (ok. 220 zł) będzie naprawde ciężko znaleźć. Nie jestem fanką drogiego sprzętu, raczej celuje w średnie półki cenowe, które nie gryzą mocno po kieszeni.

image

Ten model urzekł mnie od samego początku! Przede wszystkim nowoczesny design... Czarny mat z delikatnymi wstawkami w postaci nazwy modelu i rozmiaru kołowrotka. Szeroka szpula typu "Long Cast" sprawdzi się w łowieniu techniką method feeder jak i przy klasycznym feederze na dalekich dystansach. Plusem z pewnością jest system zabezpieczający przed wpadnięciem żyłki pod szpulę. Mocny i piekielnie precyzyjny hamulec to kolejny jego atut!

image

Wiadomo od zawsze, że nie sprzęt łowi. Trzeba jednak przyznać, że zdecydownie pomaga! Zastanawiałam się, obserwując innych wędkarzy podczas walki z rybą, że podchodzą do tematu holu zupełnie inaczej. Nastawiłam się na holowanie dość nisko, tuż nad taflą wody, aby zmniejszyć kąt żyłki do minimum, tak jak robią to właśnie wyczynowcy. Zawsze stotowałam technikę trzymania wędki w bok - to w jeden, to w drugi, aby odciągać rybę, gdy chce wyjśc poza moje pole łowienia.

image

Z całą pewnością jeszcze będę musiała nad tym popracować, ale ta technika holu zmniejszyła mi ilość spadów. Da się wyraźnie zauważyć, że zmniejszając kąt pochylenia linki w stosunku do tafli wody, ryba jest podczas walki spokojniejsza. Zupełnie odwrotnie, gdy holujemy ją trzymając kij w górze, gdy ewidentnie wyraźniej czuje podciąganie pod powierzchnię. Walczy wtedy mocniej,bardziej nerwowo, co skutkuje często spinkami.

image

Z każdego wyjazdu czy to prywatnego czy zawodniczego staram się wyciągać wnioski i korygować błędy. Miejmy nadzieję, że na kolejnych zawodach pójdzie zdecydowanie lepiej!

Do zobaczenia nad wodą,
Agata Marciniec

Tematyka: method feeder, feeder,

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Katsudo Slim Method Feeder

Katsudo Slim Method Feeder

Metoda w wersji super slim. Niesamowicie lekki i cienki blank z węgla 30T o ogromnym zapasie mocy, uzbrojony w świetne przelotki Seaguide i niezawdony uchwyt kołowrotka. Fani metody doczekali się wędziska o szybkiej akcji, małej masie i wielkiej mocy.
NOCTIS LCF

NOCTIS LCF

Profesjonalny kołowrotek feederowy, wyposażony w szeroką szpulę, mocną przekładnię i precyzyjny hamulec. Dedykowany do łowienia na dużych dystansach lub łowiskach komercyjnych bogatych w większe ryby.
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner