Metoda na wiosnę

Opublikowany przez: Dawid Beczek

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

April 5, 2018

Metoda na wiosnę

Po zimie i wędkarskim zastoju, w końcu nadeszła wiosna, czyli najbardziej wyczekiwana pora roku przez wszystkich wędkarzy. Dni są coraz dłuższe i cieplejsze, ze zbiorników powoli znika lodowa pokrywa, zielenią się drzewa i łąki. Otaczająca aura zachęca spragnionych łowienia wędkarzy, do podbojów okolicznych akwenów. Możliwości spędzenia wolnego czasu nad wodą jest wiele. Jednak, jeśli już na początku sezonu chcemy zmierzyć się z pięknymi okazami, w dłoń powinniśmy chwycić feedery i uzbroić je w popularną „metodę”.

undefined

Jednym z kluczowych aspektów udanej wyprawy, jest odpowiednie wytypowanie stanowiska. Wiosną, ryby gromadzą się w płytkich częściach akwenu, gdzie dociera najwięcej promieni słonecznych. Pamiętajcie, że w takich regionach należy zachowywać się wyjątkowo cicho oraz unikać używania ciężkich podajników.

W pierwszej fazie wiosny, temperatura wody zwykle nie osiąga wysokich wartości, a co za tym idzie, ryby nie żerują jeszcze tak intensywnie. Dlatego powinniśmy ograniczyć ilość używanej przez nas zanęty oraz wybierać tłuste, ciemne pellety. Warto również zwrócić uwagę na rozmiar używanych podajników. Nie należy przesadzać z ich wielkością, ponieważ w tym czasie nie ma potrzeby uwalniania w wodzie dużych ilości pokarmu. Prawdopodobnie rozmiar S idealnie nada się na dobry początek sezonu. Pamiętajmy, że dopóki woda w akwenie nie nagrzeje się odpowiednio, wiele gatunków nie zacznie intensywnie żerować. Winna temu jest temperatura ciała ryby, która charakteryzuje się zmiennocieplnością, i która potrzebuje minimum 10 stopni Celsjusza, by osiągnąć optymalną pracę swojego organizmu. Szczególnie tyczy się to ryb ciepłolubnych, takich jak: karpie lub amury.

undefined

 

Bardzo ważny podczas wiosennych połowów, jak i wszystkich innych zasiadek, jest odpowiedni, godny zaufania sprzęt. Na rynku możemy znaleźć mnóstwo różnych rodzajów ekwipunków, przeznaczonych do wędkarstwa gruntowego. Większość wędkarzy poszukuje jednak rozwiązań „nisko budżetowych” oraz świetnych jakościowo. Bogatą ofertę takiego sprzętu posiada firma Mikado, w której każdy znajdzie coś odpowiedniego dla jeszcze efektywniejszego łowienia.

Wędki, które mogę polecić do metody, to modele: X-Plode Method Feeder oraz legendarny Ultraviolet. Są to kije wykonane z niezwykłą precyzją, idealnie przystosowane pod średnie, jak i duże okazy. Charakteryzują się szybką akcją oraz niewielką wagą, co z pewnością umili hol ryby. Dodatkowym atutem tych wędzisk jest ich design, który zdecydowanie przeważa nad innymi markami.

undefined

Niezbędnym elementem naszego zestawu jest oczywiście kołowrotek, który powinien być mocny i wytrzymały. Podczas połowu na metodę, należy być przezornym i nastawić się na możliwość holu ponad 10 kilogramowego okazu. Dlatego najlepiej wybrać kołowrotek, który bez problemu podoła temu zadaniu, w rozmiarze minimum 3000fd. Warto również zwrócić uwagę na pracę jego hamulca, która powinna charakteryzować się odpowiednią płynnością. Jest to ważne, na przykład podczas holu amura, który często podejmuje szaleńczą ucieczkę spod naszych nóg, co przy niedokładnym lub zbyt mocno zakręconym hamulcu, może skutkować utratą zdobyczy. Moimi faworytami w tej dziedzinie są młynki: Mikado Extend oraz nowości sezonu 2018 – Mikado Ulraviolet Method Feeder. Oba spełniają moje wszystkie wymagania. Ich dodatkowym plusem jest okrągły klips, zapobiegający niszczeniu się linki.

undefined

Szykując się na wiosenny podbój łowisk, nie należy zapominać o dobrej jakości haczykach. Jest to kolejny, bardzo ważny element niezawodnego zestawu. Warto zwrócić uwagę, aby haczyk nie było wykonany z cienkiego drucika, który rozegnie się na pierwszej, większej rybie. Musimy zaopatrzyć się w produkty o grubszej średnicy i większej wytrzymałości, szczególnie, gdy jako przynętę zakładamy kulkę, pellet lub dunbelsa. Bardzo wygodnym i wprost genialnym rozwiązaniem, jest zakup gotowych przyponów do metody. W ofercie Mikado znajdziemy ogromną gamę tego produktu, z możliwością wyboru mocowań, w zależności od przynęty, za pomocą gumki, pushstopa lub włosa, które zdecydowanie przyspieszą oraz ułatwią nam jej zmianę.

undefined

 

Osobiście podczas wiosennych połowów zalecam używanie niezbyt dużych haków. Myślę, że rozmiar 10 absolutnie wystarczy, nawet podczas spotkania z dużym karpiem czy amurem. Wybór między żyłką a plecionką jest dość trudny i bardzo indywidualny. Ja jednak w okresie wiosennym preferuje przypony wykonane z pierwszego z wymienionych materiałów. Spowodowane jest to stanem wody, która w pierwszej fazie sezonu zwykle jest przejrzysta i czysta.

Mam nadzieję, że moje rady i spostrzeżenia pomogą Wam z przytupem rozpocząć feederowy sezon oraz skusić do brania, jak największą ilość pięknych ryb. Bądźcie cierpliwi, ponieważ nie zawsze możemy liczyć na natychmiastowe efekty.

Pozdrawiam i do zobaczenia nad wodą!!!

Dawid Beczek

Mikado Fishing Team

Udostępnij artykuł na:

wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner