Mistrzostwa Świata w footballu karpiowym

Opublikowany przez: Marcin Wieczorek

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

June 27, 2018

Mistrzostwa Świata w footballu karpiowym

W kontekście trwających obecnie Mistrzostw Świata w piłce nożnej, nasunęła mi się konkluzja wskazująca na analogię pomiędzy rodzajami meczy piłkarskich, a rodzajami zasiadek karpiowych.
I tak według mnie, futbolowemu sparingowi odpowiada zasiadka na bardzo dobrze nam znanym łowisku. W świecie piłkarskim, podczas meczu sparingowego, trener drużyny sprawdza różne taktyki w rozmaitych ustawieniach i analizuje grę oraz umiejętności, jak największej ilości zawodników. Homo ciprinus (karpiarz) natomiast testuje sprzęt, analizuje rozmaite techniki i wprowadza w życie podpatrzone nowinki świata wędkarskiego.

image

Mecz towarzyski to moim zdaniem nic innego, jak rutynowa zasiadka karpiowa. Nie towarzyszą nam na niej specjalnie ani presja, ani też wygórowane oczekiwania. "Siadamy", robimy swoje (oczywiście w najlepszym tego słowa znaczeniu, czyli jak najlepiej umiemy) i delektujemy się bezstresowym spędzaniem czasu i relaksem "w tak pięknych okolicznościach przyrody, niepowtarzalnej" - czyli nad wodą.

image

Kolejny rodzaj spotkania piłkarskiego - mecz o punkty, to po prostu inaczej nasze zawody karpiowe. W określonych ramach czasowych musimy wykrzesać z siebie wszystko to, czego nauczyliśmy się do tej pory, zaprezentować swoje umiejętności na najwyższym poziomie i... zbierać punkty w postaci złapanych karpi. Nie ma tutaj czasu na żadne testy i eksperymenty.
No i w końcu mecz o mistrzostwo lub jak kto woli - mecz o finał, czyli zasiadka wymagająca od nas, jak najwyższych umiejętności i oczekująca zgrania wszystkich elementów rozpoczynając od poprawnego rozpoznania łowiska, poprzez zlokalizowanie karpi, do finalnej fotografii z pięknym trofeum.

image

Niedawno, w duecie z Adamem, miałem okazję doświadczyć właśnie tego rodzaju zasiadki. Gospodarz łowiska, na którym doszło do tego "spotkania o finał", zapewniał nas, że od siedmiu lat w jeziorze nie była prowadzona gospodarka rybacka, a zezwolenia wędkarskie nie są tam sprzedawane - karpiarskie El Dorado! W zbiorniku mają znajdować się tylko karpie pełnołuskie w przedziale 10 kg plus. Zaczęliśmy od rekonesansu łowiska i sprawdzenia go pod kątem rozbicia obozowiska, wytypowania miejsc nęcenia i łowienia, analizy rodzaju dna, a co za tym idzie opracowania technik łowienia. Ten etap trwał pięć dni, w ramach którego dwa ostatnie, były przeznaczone głównie na zanęcanie miejscówek. Pikanterii całej zasiadki dodawał fakt, że "mieszkańcy" zbiornika nie dość, że nie byli "kuci", to jeszcze nigdy nie mieli styczności z kulkami proteinowymi. W skrócie – zasiadka trwała cztery dni i do ostatniej nocy obiekt naszego pożądania pozostawał poza naszym zasięgiem. Jednak ostatnia noc przyniosła nam zwycięstwo i spełnienie w postaci pełnołuskiego o wadze 17kg. Nie muszę chyba opisywać ile znaczy dla karpiarza takie trofeum, biorąc pod uwagę warunki, jakie były potrzebne do wykonania tak karkołomnego zadania. Ten karp to jednorożec wśród karpi.

image

image

Muszę tu nadmienić, że sukces tego wyzwania nie byłby możliwy, gdyby nie obecność i udział w całym tym wydarzeniu, mojego przyjaciela Adama. Jest on współtwórcą zdobycia przeze mnie "Mistrzostwa w grze o finał". Wiem jednak, że jeszcze wiele takich "meczy karpiowych" przed nami i teraz z kolei ja chciałbym przyczynić się do sukcesu Adama. Na pewno cały czas mu kibicuję. Zasada "fair play" obowiązuje, bowiem nie tylko w świecie piłkarskim.;)

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Lentus CT

Lentus CT

Kołowrotek karpiowy musi być przede wszystkim mocny i idealnie nawijać linkę na pojemną szpulę, aby zapewnić możliwość skutecznego łowienia nawet na dużych dystansach. Dodatkowo nie może zawieść w decydującej chwili - wszystko to a nawet więcej zapewnia Lentus. Pomimo swojej mocy jest ekstremalnie l...
Excellence

Excellence

Wędki przeznaczone do techniki łowienia z podajnikiem Method Feeder. Kije charakteryzuje progresywna akcja, jednak o zmniejszonej paraboli. Połączenie idealnego ugięcia z umiarkowaną sztywnością blanku, gwarantuje celne rzuty i świetną amortyzację.
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner