Przygotowanie na jesień!

Opublikowany przez: Dawid Beczek

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

October 15, 2017

Przygotowanie na jesień!

Przygotowanie na jesienne polowania!

Wielkimi krokami nadchodzi ukochana pora każdego spinningisty. Chodzi oczywiście o piękną, złotą jesień! Noce stają się coraz dłuższe, a temperatura wody wyraźnie spada. Może to oznaczać tylko jedno- nieustanne żerowanie drapieżników. W okresie tym starają się one zebrać jak największy ładunek energetyczny, aby bez problemu przeżyć zimę oraz przygotować się do nadchodzącego tarła. Dla nas wędkarzy jest to najlepsza okazja spotkania się z rybą życia. Właśnie na takie chwile musimy być odpowiednio przygotowani. W dzisiejszym artykule postaram się opowiedzieć Wam jak przygotować się na tego typu momenty.

Jesienne drapieżniki są bardzo silne! Z tego powodu do ich połowu potrzebujemy mocnego oraz czułego sprzętu. Nasz zestaw musi pozwalać nam bez problemu wcinać mniejsze zdobycze oraz być gotowym na przyłów prawdziwego okazu. Serii wędek, które idealnie służą do tego celu nie musimy daleko szukać. Moim faworytem jest kij mikado Nihonto TT Zander. Jest on niezwykle lekki, czuły oraz wytrzymały. Dowodem na to może być fakt, że łowiąc nim jestem w stanie w porę zaciąć drobne okonie jak i wyholować prawdziwe okazy typu: blisko metrowy sandacz lub ponad 10 kilogramowy karp. Nasz zestaw musi być wzbogacony w wytrzymały i mocny kołowrotek. Połów jesiennych zębaczy wystawia na bardzo trudną próbę nasze młynki. Wielu intensywnie spinningujących wędkarzy o tej porze roku na stałe uszkadza swój sprzęt. Właśnie dlatego powinniśmy wcześniej zadbać o porządny kołowrotek. W mojej opinii do tego celu świetnie się sprawdzi Mikado Black Stone. Model ten jest wyposażony w wytrzymały mechanizm, może o tym świadczyć pięcioletnia gwarancja. Ponadto bardzo równo nawija linkę,  co zapobiega powstawaniu bruzd. Dokładny hamulec oraz miękka praca dopełnia geniuszu tego młynka.

Plecionka jaka idealne wypełni nasz zestaw to Mikado Nihonto Octa Braid lub Fine Braid. Oba te modele to niezwykle mocne i miękkie produkty, pierwsza z nich w mojej opinii jest jedną z najlepszych spinningowych linek na polskim rynku. Ma ona okrągły przekrój, ośmio-splotową budowę oraz charakterystyczną śliską powłokę. Dostępna jest w czterech kolorach: żółtym, czarnym, pomarańczowym lub zielonym. Ja do połowu jesiennych drapieżników preferuję pierwszy z nich o grubości 0.16 milimetrów. Wynika to z techniki mojego prowadzenia oraz głębokości akwenu na jakim wędkuję. Mój zbiornik jest bardzo płytki przez co muszę używać grubych linek, aby spowolnić opad przynęty.

Gama wabików jakie stosuje jest ogromna. Najlepsze jednak efekty mam na gumy. Miękkie przynęty dają ogromne pole manewru podczas prowadzenia. Sami możemy regulować ciężar końcówki naszego zestawu oraz nadawać finezyjne, nieregularne ruchy. Z moich pudełek bez wątpienia najczęściej wybieram Fishuntery. Gumy te występują w wielu kolorach oraz rozmiarach, dzięki czemu łatwiej nam poznać kaprysy drapieżników. Ich ogromną zaletą jest wyjątkowo miękka konsystencja oraz nienaganna praca podczas opadu, nawet gdy używamy lekkich główek.

Kolejną świetną przynętą, która często gości na mojej agrafce jest jaskółka Saira. Używam jej podczas połowu leniwych sandaczy z łodzi. Wtedy to uzbrajam ją w krótkie haki na lekkim ołowiu i prowadzę wysokimi podbiciami. Wbrew pozorom technika ta również przynosi brania.

Bardzo lubię także wędkować na wahadłowe blaszki przez wielu zapomniane. Dobre efekty na błystki zaszokowały mnie w poprzednim sezonie, kiedy to na model Tramp 2 wieszała się masa szczupaków. Jest to przynęta idealna na jesień, ponieważ odpowiednio ją prowadząc utrzymujemy wabik bezpośrednio nad dnem oraz nadajemy bardzo powolny ruch. Zębate rozbójnik instynktownie atakują, dając nam wiele radości z holu.

Mam nadzieję, że moje rady oraz spostrzeżenia pomogą Wam uzupełnić braki sprzętowe na jesień oraz odpowiednio przygotują Was na spotkanie z jak największymi drapieżnikami. Pamiętajcie, potrzeba sporo zapału oraz odporności na niesprzyjające warunki atmosferyczne, aby osiągnąć swój cel.

 

                       Pozdrawiam

   Dawid Beczek

 

wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner