Pstrągi na początku sezonu

Opublikowany przez: Kamil Czermiński

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

February 4, 2019

Pstrągi na początku sezonu

Pstrąg potokowy na początku sezonu to niezwykle wymagający przeciwnik. Łowienie tych ryb zimą znacząco różni się od wiosennych, czy też letnich połowów. Zimna woda, świeżo odbyte tarło, utrata masy oraz dużo mniejszy, niż w innych partiach sezonu dostęp do pożywienia sprawia, że złowienie każdej ryby to niesamowicie satysfakcjonujące osiągnięcie. Aby zwiększyć szansę na powodzenie połowu należy się odpowiednio przygotować.

WĘDKA
Przez wiele lat, nad brzegami pstrągowych rzek, można było zaobserwować dominację wędek stosunkowo długich, mocnych, o środkowym ugięciu. Ostatnie sezony przyniosły jednak wiele zmian i coraz częściej obserwujemy wędkarzy z krótkimi, bardzo delikatnymi wędkami. Te drugie dają nam nowe możliwości, jeśli chodzi o prezentację przynęt miękkich, niewielkich woblerów i mikro-wahadłówek, które również w tym okresie potrafią dać duże, trudne ryby.
Najciekawszą propozycją do takich zastosowań jest wędka Katsudo Slim, która występując w trzech różnych długościach, pozwala dopasować się do warunków panujących praktycznie nad każdą pstrągową rzeką.

image

KOŁOWROTEK
Kołowrotek pstrągowy powinien być konstrukcją niezawodną, o dobrze działającym hamulcu. Jego waga powinna korespondować z wędką i czynić z takiego zestawu przedłużenie dłoni. Bardzo ważna jest też jakość nawoju, zwłaszcza, jeżeli zdecydujemy się na użycie plecionki.

image

LINKA
Wraz ze zmianami w zakresie rozumienia pojęcia „wędki pstrągowej”, coraz powszechniej stosowane są plecionki. Ich wytrzymałość, brak rozciągliwości oraz większa kontrola nad zestawem, pozwala na dużo bardziej świadome oraz skuteczne połowy. W miarę możliwości warto wybrać linkę o dobrze widocznym kolorze - pozwoli nam to prowadzić przynęty z dużo większą precyzją w bezpośrednim sąsiedztwie zaczepów, które są idealnymi kryjówkami dla ryb z tego gatunku.

Do plecionki warto dowiązać przypon z fluorocarbonu o średnicy od 0,16 do 0,22. Stanowi on pewnego rodzaju rozciągliwy amortyzator oraz zapobiega nagłym przetarciom linki, gdyż jego jednolita budowa oraz twarda powłoka posiada dużo niższy stopień ścieralności.

image

PRZYNĘTY
Przynęty pstrągowe imitują najczęściej organizmy będące stałym pożywieniem tych ryb. W naszym pudełku warto mieć woblery imitujące małe rybki, takie jak kiełbie, cierniki oraz mniejsze pstrążki, które stanowią duży odsetek pstrągowego menu zarówno na początku, jak i w dalszej części sezonu.
Warto też mieć ze sobą przynęty, które imitują mniejsze organizmy. Udana imitacja białego robaka czy małego raczka uzbrojona w lekką główkę może otworzyć wodę wtedy, gdy inne przynęty zawodzą.
Prawdziwą rewolucją ostatnich sezonów są dla mnie również niewielkie błystki wahadłowe. Ich migocząca przy jednostajnym zwijaniu praca, możliwość poprowadzenia wachlarzem w poprzek nurtu oraz nietuzinkowa praca w opadzie pozwalają łowić nimi w wielu różnych sytuacjach.

image

POZOSTAŁE AKCESORIA
Nie wyobrażam sobie łowienia pstrągów bez okularów polaryzacyjnych. Najczęściej wybieram modele lekko przyciemniające z brązowymi szkłami. Są najbardziej uniwersalne, nie zabierają tak dużo światła, jak czarne szkła.
Na większości rzek pstrągowych nakazane jest posiadanie podbieraka. Aby korzystanie z niego było długoterminowe i bezproblemowe warto zaopatrzyć się w model z gumowaną siatką, która nie chłonie zapachów i praktycznie nie ma możliwości, aby uszkodzić ją kotwicą. Podbierak bardzo wygodnie jest nosić na plecach z użyciem specjalnego magnetycznego klipsa.

JAK ŁOWIĆ?
Ten akapit celowo znalazł się na samym końcu. Zima to pora roku gdzie, moim zdaniem, nie ma żadnych reguł. Zarówno stanowiska ryb, jak i ich preferencje, są tak zmienne, że tworzenie jakichkolwiek zasad, bądź łowienie „z pamięci”, potrafią odwdzięczyć się brakiem kontaktu z rybą. Należy skrupulatnie obłowić każde miejsce, w którym możemy spodziewać się pstrąga, a nawet takie, które wydaje nam się niemożliwe dla bytowania tej ryby. Trzeba próbować z różnymi przynętami oraz zachowywać się cicho – ten gatunek należy bowiem do wyjątkowo czujnych i płochliwych ryb. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dopasowanie zestawu, co prócz czynników wymienionych powyżej, pozwoli zmaksymalizować szansę na spotkanie z okazowym pstrągiem potokowym.

Kamil Czermiński
Mikado Fishing Team

Tematyka: pstrągi, pstrąg,

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Katsudo Slim

Katsudo Slim

Zastanawiając się nad wyborem nowej wędki do bardzo lekkiego i finezyjnego łowienia, nie można ominąć naszej nowej propozycji, kryjącej się pod nazwą KATSUDO SLIM. Prace nad serią tych wędzisk trwały długie miesiące, podczas których projektanci MIKADO uwzględnili uwagi czołowych spinningistów Polski...
Klips z magnesem AMM-001

Klips z magnesem AMM-001

Precyzyjnie wykonwny, uniwersalny magnetyczny klips z szybkozłączką umożliwiającę podczepienie podbieraka, szczypiec czy innych akcesoriów. Wysokiej klasy magnes potrafi utrzymać mały podbierak spinningowy, a szybkie szarpnięcie zwalnia połączenie.
Trout Campion 02

Trout Campion 02

Mini błystki wahadłowe to prawdziwy killer na okonie i pstrągi, nie tylko spod lodu, ale także przy ultralekkim spinningu. Pojedynczy hak zwiększa skuteczność zacięć oraz nie dociąża zbędnie błystki, przez co przynęta pracuje agresywnie, także w opadzie. 
Garlic / 008

Garlic / 008

Garlic Honeyworm to realistyczna imitacja białego robaka dostępna w wielu kolorach. Odpowiednie wyprofilowanie miękkiej gumy sprawia, że reaguje ona na nurt i wszystkie ruchy zestawu.
Podbierak S3-003

Podbierak S3-003

Świetny podbierak z krótką rączką, niezbędny podczas brodzenia w poszukiwaniu drapieżników zarówno podczas spinningowania jak i połowu na muchę. Szeroki kosz z gumowaną siatką, zdecydowania ułatwia podebranie trzepoczącej się ryby, a dodatkowy łącznik zamontowany na końcu rękojeści, pozwala zamocowa...
Główki Aberdeen Jig

Główki Aberdeen Jig

Profesjonalne główki jigowe odlewane z wysokiej jakości stopu ołowiu na mocnych i wyjątkowo ostrych hakach, przeznaczone do zbrojenia przynęt spinningowych o długości od 1.5 do 5 cali. Zastosowany nowy system montażu gumy opierający się na trzech pierścieniach rozmieszczonych na trzonie o odpowiedni...
Fluorocarbon Prime

Fluorocarbon Prime

Profesjonalny praktycznie niewidoczny w wodzie fluorocarbon Prime. Niesamowicie wysoka odporność na przetarcia, duża wytrzymałość i mała rozciągliwość, to najważniejsze cechy tego produktu. Świetny materiał dla spinningistów i wyczynowych wędkarzy.
Nihonto Octa Braid Fluo

Nihonto Octa Braid Fluo

Kiedy projektowaliśmy tą najwyższej klasy plecionkę, chcieliśmy oddać w Twoje ręce linkę, która będzie super mocna, idealnie okrągła, odporna na przetarcia, ale też jednocześnie miękka i dobrze układająca się na kołowrotku. Z dumą stwierdzamy, że nam się to udało! Dzięki gęstemu splotowi 8 ekstrema...
Okulary polaryzacyjne AMO-86006

Okulary polaryzacyjne AMO-86006

Rodzina nowoczesnych okularów przeciwsłonecznych wyposażonych dodatkowo w filtry polaryzacyjne. Chronią oczy ograniczając dostęp promieni słonecznych nie tylko w zakresie widzialnym ale także w zakresie ultrafioletu. Efektem tego jest zmniejszenie jasności nieba w słoneczny dzień, zwiększenie kontra...
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner