Sandacze na Ebro

Opublikowany przez: Oriol Castelló

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

January 24, 2018

Sandacze na Ebro

Łowię sandacze odkąd pamiętam i wypróbowałem już nieskończoną ilość różnych technik. Jako przynęty używam zarówno prawdziwych ryb, jak i sztucznych wabików.

 

Zacznijmy od przynęt sztucznych.

Można nimi łowić przez cały rok, trzeba jedynie dopasować swoje metody do danej pory roku.

 

 

W pierwszym miesiącu roku woda jest zimna, poniżej 15 stopni. Sandacze przebywają wtedy w głębokiej wodzie albo pod termokliną. W okolicach Wielkanocy woda ociepla się i można je znaleźć pod powalonymi drzewami, dużymi kamieniami i na blatach. W takich miejscach sandacze zakładają gniazda w okresie tarła. Później, kiedy temperatura wody podniesie się do 20 stopni, sandacze szukają zacienionych i ciemnych miejsc. Słońce i ciepła woda zakłócają ich widzenie. W tym okresie można je znaleźć na głębokości 7-10 metrów, gdzie temperatura wody jest odpowiednia. Jeżeli dysponujesz sondą z kamerą termowizyjną łatwiej będzie Ci znaleźć termoklinę, gdzie z pewnością będą jakieś ryby.

 

 

 

Tak wyglądają ciepłe miesiące, a co z zimą?

Jeżeli chcesz złowić coś zimą obowiązkowo musisz mieć ze sobą sondę. Sandacze przebywają wtedy tylko w bardzo konkretnych miejscach gdzie dno jest twarde i płaskie. Bardzo trudno je znaleźć bez sondy. Jeżeli jednak wyposażysz się w odpowiedni sprzęt i elektronikę możesz złowić mnóstwo sandaczy, ponieważ skupiają się w tym okresie w duże grupy. Osobiście najbardziej lubię łowić w verticalu i używam przynęt takich jak Mikado Fishunter i Saira. Wystarczy opuścić przynętę w miejscu gdzie stoją sandacze i można się z nimi nieźle pobawić.

 

 

Chciałbym też powiedzieć kilka słów o łowieniu z użyciem prawdziwych ryb, takich jak małe płocie i ukleje. Używając systemu drachkovitcha i jednej czeburaszki można poruszać rybką na dnie. Można również wybrać spławik i żywca, dzięki czemu nasza przynęta będzie poruszała się naturalnie w toni wody. W ten sposób można łowić ryby zarówno z brzegu jak i z łodzi. Vertical to kolejna świetna metoda, choć można jej używać tylko łowiąc z łódki. Vertical z żywcem jest niesamowicie efektywny ale został zakazany i straż wędkarska prowadzi kontrole.

 

 

Pozdrowienia z Hiszpanii,

Oriol

Mikado Fishing Team

Udostępnij artykuł na:

wróć do listy