Streetfishing – nowy wymiar wędkarstwa

Opublikowany przez: Łukasz Wierzbicki

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

May 14, 2018

Streetfishing – nowy wymiar wędkarstwa

Z czym kojarzy Ci się wędkarstwo? Gdybyśmy zadali takie pytanie przypadkowo spotkanym osobom, to z pewnością na szczycie listy odpowiedzi pojawiłaby się bliskość natury. Nie ma chyba nic przyjemniejszego niż zaszyć się gdzieś na Mazurach, by w ciszy i spokoju oddać się swojej pasji. Tylko w jaki sposób przeciętny mieszczuch może znaleźć na to czas?
Nasze tempo życia jest coraz szybsze i spędzamy więcej czasu w pracy, szkole, stojąc w korkach czy czekając, aż dzieci skończą zajęcia dodatkowe niż kiedykolwiek wcześniej. Nawet spotkania z przyjaciółmi przenieśliśmy już do wirtualnej rzeczywistości, ponieważ znalezienie wolnego terminu, który pasowałby wszystkim osobom często graniczy z cudem. Oczywiście można realizować wędkarską pasję jedynie podczas urlopu, jednak nie oszukujmy się - ten, kto raz złapał bakcyla, nie jest w stanie ograniczyć się do okazjonalnych wypadów nad wodę. A dłuższa absencja kończy się zazwyczaj podwyższoną nerwowością lub stanami przypominającymi depresję.


Wędkarz w miejskiej dżungli

Na szczęście człowiek, podobnie jak duża część flory i fauny, potrafi dostosować się do nowych warunków. Skoro na szczycie warszawskiego Pałacu Kultury uwiły gniazdo sokoły, a w Poznaniu można natrafić na płochliwego bociana czarnego, to i wędkarz poradzi sobie w miejskiej dżungli! Potwierdzeniem tej tezy jest dynamiczny rozwój stylu zwanego streetfishingiem, który przebojem wdziera się na spinningową arenę. Rzeki, kanały, jeziora czy parkowe stawy możemy znaleźć w większości polskich miast. Mijamy je codziennie - często są położone tuż obok naszych domów, więc aby do nich dotrzeć, nie musimy tracić czasu na dojazdy, ani wydawać pieniędzy na noclegi. Co więcej, metoda spinningowa pozwala rozpocząć wędkowanie niemalże z marszu. Nagle okazuje się, że pomimo wciąż rosnącej urbanizacji terenów, wcale nie brakuje miejsc, w których możemy łowić ryby, a efekty mogą nas niejednokrotnie zaskoczyć. Można oczywiście powiedzieć, że to przecież nic nowego, ponieważ wraz z zakładaniem miast, które budowano w pobliżu rzek, pojawiały się osoby, które łowiły ryby w okolicznych zbiornikach wodnych. Co zatem uległo zmianie? Od kiedy spinningowanie na terenie miasta stało się streetfishingiem? I na czym właściwie polega różnica pomiędzy tymi dwoma pojęciami? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania, warto przeanalizować zjawisko streetfishingu na różnych płaszczyznach.

image

 


Bezkrwawa przygoda

Pierwsza z nich to to kwestia podejścia, ponieważ początkiem narodzin tego trendu była zmiana sposobu myślenia. Wędkarstwo przestało być źródłem pożywienia, a jego celem nie jest już przyniesienie do domu kolacji dla całej rodziny. Łowienie ryb ma teraz charakter miejskiej przygody, sportu, w którym liczą się umiejętności, szybkość reakcji i zdolność dynamicznego przystosowania się do nowych warunków. Ekwipunek współczesnego wędkarza powinien być zatem ograniczony do minimum - wystarczy spinning, trochę przynęt, niewielki plecak czy torba wędkarska i telefon z dobrym aparatem. Ten ostatni element zestawu wymieniony jest tu nie bez powodu, bo w streetfishingu ważna jest też komunikacja. Chcemy chwalić się naszymi zdobyczami i pokazywać innym, że wędkarstwo to już nie tylko starsi panowie, godzinami wpatrujący się w nieruchomy spławik. Zależy nam na tym, by pokazać innym swoją pasję i zaangażowanie. Taki model wędkarstwa wywraca o 180 stopni wszelkie stereotypy i sprawia, że dla miejskich łowców nie istnieją ograniczenia związane z miejscem czy porą dnia lub nocy. Wybierając streetfishing, nie musimy już tracić czasu na dojazd nad wodę i mozolne rozstawianie sprzętu. Jedna wolna godzina może w zupełności wystarczyć na choćby chwilowe zaspokojenie wędkarskiego głodu. A aby ją wygospodarować, wystarczy tylko wyjść trochę wcześniej z domu, lekko zmodyfikować trasę powrotu z uczelni lub poświęcić swoją przerwę na lunch na wykonanie kilkudziesięciu rzutów. Istnieje wiele możliwości realizowania swojej pasji i tylko od nas zależy jak je wykorzystamy.
A co z rybami? Ryby mogą być większe lub mniejsze, jednak wszystkie bez wyjątku powinny z powrotem trafić do wody – to jedno z kluczowych założeń streetfishingu. Jesteśmy odpowiedzialni za otaczającą nas przyrodę i powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby ją chronić. Przyroda w miastach toczy nierówną walkę z człowiekiem, w której powinniśmy stać się jej sprzymierzeńcami.

image

 


Niezawodny sprzęt to nie wszystko

Kolejnym wyróżnikiem streetfishingu jest sprzęt, który ma nam maksymalnie pomóc w wędkowaniu w miejskich warunkach. Większość liczących się na rynku producentów sprzętu wędkarskiego ma już w swojej ofercie wędziska przeznaczone specjalnie do tej metody. Doskonałym tego przykładem jest seria Blocks od Mikado. Spinningi do streetfishingu charakteryzują się skróconymi dolnikami, które pozwalają manewrować wędziskiem w często ograniczonej przestrzeni miejskiej. Długość wędzisk jest również determinowana przez miejsca, w których przyjdzie nam łowić. Wąskie kanały, nawisy drzew parkowych czy chęć połowu w okolicy filarów mostów wręcz zmusza nas do wyboru modeli o długości sięgającej 200 cm. W takich miejscach świetnie sprawdzi się zarówno Blocks Player o ciężarze wyrzutowym od 1 do 9 g., jak i trochę mocniejszy Homie, który sprawnie obsłuży wabiki od 3 do 15g. Jednak streetfishing, to nie tylko wąskie kanały i stawy w parkach. Duże aglomeracje niejednokrotnie pochwalić się mogą równie dużą i majestatyczną rzeką. W takich miejscach sięgnąć trzeba po grubszy kaliber – Mikado jest na to gotowe! Blocks Bait Dealer daje możliwość łowienia na przynęty do 28 g., a przy długości 260 cm, będzie doskonałym narzędziem do walki z wielkorzecznymi drapieżnikami.
Nie bez znaczenia będzie też jakość komponentów wykorzystanych do budowy wędki - sprzęt musi być niezawodny. Nikt przecież nie chce tracić czasu na niepotrzebne zmiany czy serwisowanie. Doskonałej jakości blanki, już od dawna są znakiem rozpoznawczym Mikado, a gdy dołączymy do tego komponenty Fuji oraz Sea Guide, to zyskujemy pewność, że mamy do czynienia ze sprzętem z wysokiej półki.

image

 

image

 


Inne elementy wyposażenia również powinny być dostosowane do specyficznych warunków, w jakich nam przyjdzie łowić. Wszystkie elementy, a zatem pudełka na przynęty, torby wędkarskie czy plecaki muszą zapewniać nam ergonomię ruchów i być na tyle lekkie, by nie stanowiły zbędnego balastu. Ciekawą propozycją z pewnością są innowacyjne torby i plecaki z serii M-Bag. Pominę standardowe torby spinningowe, bo choć doskonałe, to dużo ciekawsze dla miejskiego wędkarza będą pasy biodrowe oraz chestpacki. Jedno jak i drugie rozwiązanie jest bardzo komfortowe, a designerski wygląd jest tu jedynie miłym bonusem.
Przynęty zgromadzone w pudełku wytrawnego streetfishera na pierwszy rzut oka nie różnią się od tych, które nosi ze sobą przeciętny spinningista. Wnikliwy obserwator dostrzeże jednak w wyposażeniu miejskiego wędkarza przewagę przynęt wykonanych z gumy, ponieważ ten szybko rozwijający się nurt, nie boi się nowości. W cenie będą przynęty, których pracę można samemu animować i dostosowywać tym samym do aktualnych preferencji ryb. Dla czystej formalności jako przykład dam jedną z najlepszych chyba sztucznych przynęt na rynku. Saira zdążyła już podbić serca wędkarzy w wielu karajach, ale co najważniejsze pokochały ją również drapieżniki. W tym roku pojawi się w sklepach „młodszy brat” Sairy – Flipper. Jego połączony błoną ogonek emituje dużo mocniejszą falę hydroakustyczną, co może okazać się monetą przetargową w okresie słabego żerowania ryb.

 

image

 


Istotny jest również wygląd sprzętów i akcesoriów stosowanych przez wędkarzy miejskich. Tak, tak - moda jest tu czynnikiem niemal równie ważnym jak sam sprzęt. Miłośnicy streetfishingu nie noszą strojów typu moro, długich przeciwdeszczowych płaszczy czy poczciwych gumofilców. Taki strój w mieście po prostu nie przystoi. Wszystkie elementy ubioru streetfishera muszą łączyć dobry wygląd ze swobodą ruchów i funkcjonalnością. Nikogo tu nie zdziwią markowe adidasy i dżinsy, których dopełnieniem będzie kurtka z wysokiej klasy membraną. Do lamusa odchodzi założenie, że na ryby zakładamy rzeczy „do pobrudzenia”. Funkcjonując w dużym skupisku ludzi w naturalny sposób dążymy do tego, by być jego częścią. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że lubimy podkreślać naszą przynależność do grupy swoim wyglądem, co dotyczy również wędkarzy miejskich. Tym samym warto zadbać również o wygląd zestawu wędkarskiego, którego używamy. Blocksy wyglądają obłędnie i wielką szkodą byłoby łączyć je z kołowrotkiem z innej wizualnie bajki. Kołowrotek Black Cristal świetnie wpasuje się w świat miejskiego łowienia, a do wspomnianej wędki będzie nie tylko pasował wyglądem, ale również jakością wykonania oraz wytrzymałością.

image

 


Wędkarstwo na miarę naszych czasów

Zbliżając się do podsumowania można zaryzykować stwierdzenie, że streetishing jest wyznacznikiem dzisiejszych czasów. Wyznacza trend i kierunek w nowoczesnym wędkarstwie i niejako staje się jego symbolem w XXI wieku. Łączy w sobie zarówno młodzieńczą chęć wyróżnienia się i podążania za modą, ale i jest pełen refleksji na temat otaczającej nas przyrody i szacunku, jaki powinniśmy do niej żywić. Miejskie łowy stały się już nie tyle koniecznością, co osobną specjalizacją, która co roku skupia wokół siebie szybko zwiększające się grono zwolenników. Wyrazem popularności streetfishingu jest rosnąca liczba zawodów odbywających się w dużych miastach, które przyciągają nie tylko zawodników, ale i kibiców. Na naszych oczach sport wędkarski przestaje być anonimowy i przebojem wkracza do świadomości coraz większej grupy osób.
Wszyscy jesteśmy więc świadkami bardzo ciekawego zjawiska, które prawdopodobnie będzie się dalej rozwijało. Świat idzie do przodu, powstają wciąż nowe technologie i zmienia się nasz sposób życia, a wraz z nim także podejście do wędkowania. Mimo to nadal jego sens jest taki sam i sprowadza się do spędzenia kilku chwil w spokoju nad wodą.

image

 

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Blocks Bait Dealer

31317-blocks-bait-dealer

Blocks Bait Dealer

Bardzo często kluczem do sukcesu jest dostarczenie przynęty w odpowiednie miejsce lub na pożądaną odległość. Do takich właśnie miejskich zadań specjalnych stworzony został Bait Dealer. Wędka o niespotykanych wręcz właściwościach rzutowych oraz niesamowitym zapasie mocy pozwoli komfort...
Blocks Homie

31318-blocks-homie

Blocks Homie

Chyba każdy z nas ma swoją ulubioną wędkę, z którą nie rozstaje się bez względu na okoliczności i warunki panujące na łowisku. Czy nie podobnie jest z przyjacielem? No właśnie – najlepszego ziomka warto mieć zawsze przy swoim boku. Blocks Homie to wędki, które bez wątpienia mogą stać si...
Blocks Player

31319-blocks-player

Blocks Player

Każdy, kto chociaż raz widział jak porusza się zawodnik streetballu, wie jak szybki, sprytny i finezyjny musi on być, żeby zakończyć akcję sukcesem. Takie właśnie są wędki sygnowane ksywką Player. Niesamowicie subtelne i czułe blanki wykonane z wysokomodułowego węgla 30T pozwalają wyczuć w...
Torba UWI-M001

28133-torba-uwim001

Torba UWI-M001

Każdy, kto kiedykolwiek spróbował łowienia z tego typ rozwiązaniem wie, że funkcjonalność jest na najwyższym poziomie. W naszym nowym cheastpaku zastosowaliśmy wiele rozwiązań ułatwiających życie każdemu spinningiście czy muszkarzowi. Dwie duże kieszenie z przodu mieszczące z powodzeniem najpopularn...
Black Crystal

27562-black-crystal

Black Crystal

Kolor czarny wielu z nas kojarzy się z siłą, a mawia się, że cały mechanizm jest tak silny, jak jego najsłabsze ogniwo. W kołowrotkach Black Crystal możliwość wystąpienia słabego ogniwa sprawdziliśmy praktycznie do zera, tym samym nic nas nie zaskoczy podczas wędkowania. Bazą jest tutaj nie...
Saira Flipper / 335

30550-saira-flipper-335

Saira Flipper / 335

Rewelacyjna przynęta Saira doczekała się młodszej siostry -przedstawiamy Sairę Flipper! Podstawową zmianą jaką projektanci Mikado zastosowali w tej przynęcie jest złączenie ogonka, co znacznie zwiększyło jego powierzchnię. Dzięki temu zabiegowi praca tej przynęty jest jeszcze bardziej agresywna, a f...
wróć do listy