Wiosenne porady

Opublikowany przez: Marcin Wieczorek

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

April 24, 2020

Wiosenne porady

Wiosenna aura z powodu niskich temperatur jest bardzo specyficzna i wymaga od nas dobrego przygotowania do pierwszej, rozpoczynającej sezon zasiadki. Musimy być wyposażeni na nią nie tylko pod względem technicznym , ale też przygotowani pod względem mentalnym. Oznacza to tyle , że oprócz zabrania ze sobą sprzętu, wyposażenia i odpowiedniej odzieży powinniśmy dobrze zapoznać się ze zwyczajami karpi i dostosować nasz sposób wiosennego łowienia tych ryb do pory roku. Chciałbym przedstawić moje osobiste, a więc subiektywne spostrzeżenia wzbogacone o doświadczenia z niedawnego wypadu. Niemała ilość złapanych ryb na pierwszej w tym roku zasiadce utwierdza mnie w przekonaniu, że zasady którymi się kierowałem i które opiszę były dobre, sprawdziły się i dlatego warto podzielić się swoimi spostrzeżeniami.

Już podczas pakowania sprzętu musimy wziąć pod uwagę fakt, że aura może nas obdarzyć niskimi (w nocy nawet ujemnymi) temperaturami. Ciepła odzież to podstawa, a więc bielizna termiczna, grube skarpety i zimowa czapka to wyposażenie obowiązkowe. Warto również zainwestować w dobry śpiwór i zimowy dwuczęściowy kombinezon. Z własnego doświadczenia wiem, że startując w środku nocy do brania, gdy na zewnątrz jest bardzo zimno i do tego wieje przenikliwy wiatr, najlepiej jest wskoczyć w ocieplane spodnie i narzucić puchową kurtkę. Przecież nigdy nie wiadomo kiedy ponownie wrócimy do ciepłego śpiwora. O tej porze roku warto także pomyśleć o dodatkowych bateriach do sygnalizatorów i latarek , które z racji niskich temperatur szybko tracą swoje właściwości. Problem związany z zimnem dotyczy również kuchenek gazowych zasilanych kartuszami. Ponieważ pojemniki napełnione są butanem, a nie mieszanką propan- butan tak jak to jest w przypadku butli turystycznych ich wydajność energetyczna poniżej 10 stopni Celsjusza jest dużo gorsza. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do użytkowania kuchenki na kartusze wówczas musimy zadbać o odpowiedni sposób przechowywania pojemników z gazem. Ja na przykład zapasowe kartusze umieszczam w śpiworze, w którym śpię. Ten sposób umożliwia zawsze wymianę pojemników na ogrzany, dzięki czemu szybko zagotujemy wodę na herbatę lub podgrzejemy jakąś strawę. Tu dochodzimy do kwestii posiłków, warto ze sobą zabierać posiłki, które będziemy mogli zagrzać, czyli różnego rodzaju zupki ,klopsiki, gołąbki, bigos itp. Możemy śmiało zrezygnować z zabierania ze sobą konserw, pasztetów i serków. Bardzo ważne jest, aby dostarczać naszemu organizmowi wartości energetyczny „na ciepło”.

image

Skoro jesteśmy spakowani , możemy ruszać na pierwszą tak utęsknioną zasiadkę. Ta zazwyczaj odbywa się na wodzie nam znanej, sprawdzonej i przewidywalnej. Tą zasadą zapewne kieruje się większość z nas zapewne dlatego że: po pierwsze – chcielibyśmy pozytywnie rozpocząć sezon tzn. nie wrócić „o kiju”, a po drugie – ponieważ wiemy, w których miejscach możemy spodziewać się karpi. Te z kolei z racji tego, że zbytnio jeszcze nie żerują nie będą skłonne do poszukiwania „grubo nęconych” miejscówek. Dlatego też naszą zdobycz musimy zlokalizować i podać jej przynętę „pod wąs”. Reasumując - namierzamy karpie, robimy z pokruszonych kulek małą „kiełbaskę” z PVA i co najwyżej możemy sypnąć dosłownie garść zanęty w miejscu, w którym kładziemy zestaw.

image

Woda o tej porze roku ma bardzo niską temperaturę i wszelkie zapachy (dipy, liquidy) są znacznie wolniej dystrybuowane co nie znaczy , że mamy zwiększyć ich ilość. Wręcz przeciwnie, możemy z nich w tym okresie zrezygnować i w ogóle ich nie stosować. Przynęta na włosie powinna być raczej delikatna – tzn. niewielkich rozmiarów. Ja zazwyczaj stosuję pojedynczą, osiemnasto-milimetrową kulkę o zbalansowanej wyporności lub piętnasto-milimetrowego pop-upa na d-rigu. Karpie o tej porze roku pobierają pokarm raczej delikatnie i są bardzo ostrożne i nieufne. W związku z tym do wiązania zestawów końcowych też stosuję materiały finezyjne, ale o dużej wytrzymałości. Świetnie do tego nadają się plecionka przyponowa Silky Soft Braid. Meritum idealnego zestawu to bardzo ostry haczyk. Tu nie zawiodły mnie moje ulubione graberry i musy. Brania ryb były bardzo delikatne czego dowodem może być fakt, że na dziesięć brań miałem tylko jedną „rolkę”. Pozostałe brania to pojedyncze „piki” , charakterystyczne raczej dla przyławianych zazwyczaj leszczy. Hole karpi wczesną wiosną też raczej nas nie zaskoczą jakąś szczególną dynamiką, choć i tu mogą trafić się wyjątki. Na tej zasiadce jeden ze złowionych przeze mnie karpi dopiero przy podbieraku przypomniał sobie, że nie jest jego marzeniem pozowanie do zdjęć. Zachował się więc jak amur - zrobił odjazd od podbieraka i długo musiałem się namęczyć żeby go z powodzeniem wyholować.

image

 

image

W związku niskimi temperaturami panującymi wczesną wiosną chciałbym zwrócić uwagę na aspekt ochrony karpia w tych warunkach. Nie przetrzymujmy karpi w workach przez długi czas np. przez noc. Korzystajmy natomiast z nich wtedy, gdy musimy przygotować się do tzw. sesji fotograficznej (np. wyjąć aparat, przebrać ubranie, wymienić baterie w kamerze itp.). Ryba pozostawiona w minusowej temperaturze w kołysce może dotkliwie odczuć taką hibernację. Zdjęcia również robimy sprawnie, po czym jak najszybciej wypuszczamy naszą zdobycz.
Na pewno pierwsze wiosenne zasiadki są ważne dla karpiarzy z tytułu sprzętu, który został pozyskany zimą i teraz ma swój debiut. W moim przypadku były to dwa kołowrotki, które są nowością Mikado na rok 2020. Obydwa sprawowały się bez zarzutu, choć tylko jednemu z nich dane było z sukcesem wyholować karpia (ściślej mówiąc cztery karpie!!!). Po tym jak nowy sprzęt spełni swoje zadanie po raz pierwszy , mam zwyczaj ściągania z niego metki, etykiety czy też folii ochronnej. Tak też stało się w przypadku Noctisa. Druga wędka, na której miałem zamontowany kołowrotek M-ka była zarzucona w miejscu, które nie obfitowało w ryby.

image
image

Wprawdzie miałem z tej miejscówki jedno branie, ale ryba spięła się tuż przy brzegu. Na swój chrzest bojowy kołowrotek M-ka zapewne długo czekać nie będzie, bo kolejna zasiadka już wkrótce.
Wobec tego , że inauguracja roku wędkarskiego 2020 przeszła do historii jako najbardziej udana ze wszystkich moich zasiadek rozpoczynających sezon karpiowy, chciałbym wszystkim i sobie życzyć równie udanego całego roku 2020.

Do zobaczenia nad wodą.

Polecane produkty

PVA siatka APV-MET18

PVA siatka APV-MET18

Przeznaczona do punktowego zanęcania, występuje w różnych średnicach oraz czasach rozpuszczania co pozwala na dobór odpowiedniego typu do warunków połowu. Siatka naciągnięta na tubę znacznie ułatwia nasypywanie zanęty. Siatki dostępne są w szerokościach: 44, 37, 23, 18 mm.
Silky Soft Braid AMC-SSB

Silky Soft Braid AMC-SSB

Silky Soft Braid to bardzo miękka i odporna na przetarcia plecionka przyponowa. Dzięki swojej strukturze, pozwala naturalnie zaprezentować każdą przynętę i skusić do brania te najsprytniejsze ryby.
Territory Grabber

Territory Grabber

Haki, które z powodzeniem możecie stosować na najbardziej wymagających łowiskach. Niesamowicie ostre, wykonane z japońskiej stali, która da wam spokój podczas holu ryby życia. Dostępne w czterech wariantach, dzięki czemu jesteście w stanie skonstruować każdy rodzaj przyponu. Pokryte teflonem, sprawd...
Territory Musa

Territory Musa

Haki, które z powodzeniem możecie stosować na najbardziej wymagających łowiskach. Niesamowicie ostre, wykonane z japońskiej stali, która da wam spokój podczas holu ryby życia. Dostępne w czterech wariantach, dzięki czemu jesteście w stanie skonstruować każdy rodzaj przyponu. Pokryte teflonem, sprawd...
NOCTIS CARP

NOCTIS CARP

Świetny kołowrotek karpiowy, wyposażony w dużą szpulę typu long cast, bardzo precyzyjny hamulec, ślimakowy posów idealnie układający linkę oraz mocną przekładnię, która nie zawiedzie przy spotkaniu z każdym, nawet rekordowym karpiem.
M-KA

M-KA

Najwyższej klasy kołowrotek karpiowy, wyposażony w szpulę LC, ślimakowy posuw, karbonowe wykończenia, niesamowicie mocną przekładnię i precyzyjny hamulec Quick Drag. M-ka to maszyna, która nigdy nie zawodzi, nie ważne jak trudne są warunki połowu.
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner