Wiosna w Irlandii

Opublikowany przez: Marcin Lasota

Jesteś na Mikado / aktualności

Udostępnij artykuł na:

May 8, 2019

Wiosna w Irlandii

Łowiąc szczupaki na wodach Irlandii, często poszukuję ich w tamtejszych zbiornikach zaporowych. Niestety, wysoki poziom wody pojawiający się na tych łowiskach w okresie wiosennym, znacznie utrudnia ich połów i trzeba wiele kombinacji, by móc w końcu je przechytrzyć. Aby jednak nie studzić wędkarskiego zapału, który w tym czasie ogromnie mnie rozpiera, decyduję się niekiedy na morski spinning na morzu Celtyckim.

image

Często wędkarstwo morskie odbierane jest jako bardziej skomplikowane i trudniejsze od łowienia w tradycyjny sposób. Jeśli chodzi o spinning morski, nie różni się on za wiele od spinningu w słodkiej wodzie, również sprzętowo. Różnic możemy doszukiwać się w parametrach wędzisk i kołowrotków, jednak sam skład wyposażenia jest podobny. Łowiąc w morzu, uzbrajam się w sprawdzony już przeze mnie zestaw Mikado, którego zawartość stanowi wędka Milestone Heavy Spin 240 o ciężarze wyrzutu od 10 do 40 gram oraz kołowrotek Alter w rozmiarze 4000 z nawiniętą plecionką Nihonto Octa Braid o średnicy 0,16 i wytrzymałości 12,90 kg. Wybór przynęty zaś, to zawsze kwestia gustu oraz znajomości łowiska. Osobiście na morski spinning najczęściej wybieram smukłe blachy, takie jak Fighter oraz Runner, przypominające śledzie i inne drobne ryby morskie. Oprócz tego, bardzo dobrze sprawdzają mi się również woblery Shallow Minnow 10 cm, które również najczęściej wybieram w malowaniu śledzia lub makreli. Spinning morski, podobnie jak ten w słodkiej wodzie, wiąże się również z brodzeniem i zanurzeniem po pas. Niezależnie, jakie łowisko wybieram, zawsze jestem wyposażony w wodery, które stanowią nie tylko ochronę przed zbyt mocnym zamoczeniem, ale także utrzymują ciepłotę ciała, co przy brodzeniu w morzu jest bardzo istotne.

image

Pierwsza w tym roku, kilkugodzinna wyprawa była dla mnie bardzo satysfakcjonująca. Od tej inauguracyjnej wyprawy nigdy nie wymaga się zbyt wiele. Jednak w głębi duszy ma się poczucie, że pierwszy udany połów jest dobrym omenem, który będzie czuwał nad nami przez resztę sezonu. W tym roku miałem sporo szczęścia...

Stojąc po pas w wodzie zacząłem obserwować morze, rozciągające się po sam horyzont. Mojej uwadze nie uszedł najmniejszy nawet znak. Widziałem ławice małych rybek i mewy, które grupują się w wyznaczonym przez siebie obszarze. Dobrze wiem, co to oznacza. Właśnie w takich miejscach można szukać potencjalnych zdobyczy.

Przemierzyłem jeszcze raz wzrokiem wybrzeże, naszykowałem się do rzutu. Wiedziałem, że zestaw, który trzymam w ręce, na pewno mnie nie zawiedzie. Jeszcze raz spojrzałem na wobler – wszystko było idealnie ustawione. Zatem rzut. Wycelowałem w miejsce wydłuż kamienistego brzegu, gdzie wodę bardzo pilnie obserwowały mewy. Kilka razy przekręciłem korbką i… siedzi!! Niezwykle waleczna ryba, odpłynęła na głębszą wodę, szarpiąc energicznie moim zestawem i podskakując na kamieniach. Pomyślałem wtedy: - czy nie zapomniałem czasami uzbroić zestawu we fluorocarbon? Na moje szczęście robię to już chyba automatycznie. Gdyby nie to, żyłka mogłaby przetrzeć się na kamieniach, a moja pierwsza zdobycz tego sezonu, odpłynąć z woblerem w siną dal. Walka z rybą, choć zacięta, nie trwała zbyt długo. Chwila holu i piękny, 57-cio centymetrowy bass był już w moich rękach.

image
image

Byłem bardzo zadowolony. Dobry omen pierwszej wyprawy – sezon otwarty. Nie obyło się bez krótkiej sesji, po której rybka szybko wróciła do wody. Tego dnia, po kilku godzinach spędzonych nad brzegiem morza, udało mi się wyciągnąć jeszcze pięknego okonia morskiego (labraks, Sea bass).

image
image

Gdy wracałem do domu, uśmiech nie schodził mi z twarzy. Byłem zadowolony i dumny jednocześnie. Mam nadzieję, że tak otwarty sezon, będzie obfitował w wiele udanych wypraw, które przyniosą mi piękne okazy, nie tylko ze słonej wody, czego sobie i wszystkim zapalonym wędkarzom szczerze życzę.

Marcin Lasota
Mikado Fishing Team

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Milestone Heavy Spin

Milestone Heavy Spin

Wędki Milestone Medium oraz Heavy Spin to seria atrakcyjnych cenowo kijów spinningowych o bardzo dobrych parametrach. Kije z tej serii charakteryzują się szybką akcją, dużym zapasem mocy w dolniku oraz progresywnym ugięciem pod walczącą rybą. Do ich budowy wykorzystaliśmy dobrej jak...
Octa Carp Black

Octa Carp Black

8-splotowa plecionka dedykowana do łowienia karpi na średnich i dużych dystansach. Miękka, pokryta powłoką P.T.F.E w technologii ThermoFuse, posiada niesamowitą wytrzymałość węzłową oraz odporność na przetarcia. Dodatkowo posiada znaczniki co 300 metrów.
Alter

Alter

Uniwersalny kołowrotek do połowów spinningowych czy spławikowych. Wytworzony z wysokiej jakości materiałów, wyposażony w nowoczesną aluminiową szpulę i precyzyjny hamulec o szerokim zakresie działania.
Fighter / M

Fighter / M

Doskonałe, uniwersalne wahadłówki dostępne w dużej gamie kolorów i kształtów. Mocne kółka łącznikowe, ostre kotwice i trwałe pokrycie galwaniczne połączone z odpowiednim tłoczeniem i wzorem łuski, to recepta na najskuteczniejsze przynęty.
Runner / S

Runner / S

Doskonałe, uniwersalne wahadłówki dostępne w dużej gamie kolorów i kształtów. Mocne kółka łącznikowe, ostre kotwice i trwałe pokrycie galwaniczne połączone z odpowiednim tłoczeniem i wzorem łuski, to recepta na najskuteczniejsze przynęty.
Spodniobuty UMS04

Spodniobuty UMS04

Standardowe, gumowe spodniobuty do brodzenia. Mocny materiał zewnętrzny, gwarantuje izolację od wody oraz dużą wytrzymałość. Dodatkowy pasek pozwala dostosować produkt do budowy ciała a mocne obuwie z gumową podeszwą, gwarantuje niezbędną stabilność.
Shallow Minnow / 06

Shallow Minnow / 06

Fish Hunter to szeroka rodzina obejmująca 34 modeli woblerów. Wykonane z  utwardzanych tworzyw sztucznych wysokiej jakości. Doskonale wyważone, sprostają wymaganiom każdego łowiska. Znajdziemy tu wersje powierzchniowe, płytko schodzące, pracujące w toni czy też przeznaczone do głębokiego trollingu. ...
wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner