Ciężarki acentryczne

Opublikowany przez: MK

Jesteś na Mikado / Testy

Udostępnij artykuł na:

March 20, 2014

Ciężarki acentryczne

Ciężarki acentryczne_261

W ubiegłym miesiącu omówiliśmy zalety ciężarków centrycznych używanych w zestawach samo zacinających. W uzupełnieniu tego tematu warto zapoznać się z ciężarkami acentrycznymi, które trochę niedoceniane, są niezwykle skutecznym obciążeniem takiego zestawu.

Jak wiemy w tego typu zestawach to masa ciężarka i jego kształt ma największy wpływ na samo zacięcie ryby. Inaczej mówiąc siła z jaką trzeba oderwać go od dna zostaje przekazana na haczyk, który ma za zadanie wbić się w pysk ryby na tyle głęboko, by umożliwić nam skutecznie hol.

W łowiskach kiedy nasze obciążenie będzie leżało na miękkim dnie, kształt i typ ciężarka ma mniejsze znaczenia, ale w łowiskach z twardym dnem te parametry decydują o skuteczność zestawu samo zacinającego. Przy tej samej wadze i kształcie ciężarka największy wpływ na siłę z jaka haczyk wbije się w pysk ryby, ma miejsce mocowania przyponu.

Ciężarki acentryczne_zd1

W ciężarkach acentrycznych przypon wychodzący z środka obciążenia jest bezsprzecznie najlepszym rozwiązaniem. Bez względu w jakim kierunku nastąpi ucieczka biorącej ryby, zawsze cała masa takiego ciężarka już w pierwszej fazie brania, przekłada się na efekt samo zacięcia ryby.

Ciężarki acentryczne_zd2

Ciężarki tego typu prawidłowo zestrojone z innymi elementami zestawu wykazują bardzo dobre właściwości antysplątaniowe. Podczas łowienia z brzegu przypon usztywniony silikonową rurką od strony ciężarka, układa się zawsze równolegle do linki głównej, co zapewnia uzyskiwanie długich i celnych rzutów.

Mankamentem wszystkich ciężarków w których żyłka przechodzi przez środek obciążenia jest ograniczona możliwość łowienia wśród twardych zaczepów. W razie jego zakleszczenia utrata całego zestawu jest nieunikniona.

Wielu wędkarzy łowiących w tego typu łowiskach montuje ciężarek w taki sposób, by po wykonaniu swojego zadania (zacięcie ryby) samoczynnie wyczepił się od zestawu. Można to zrobić na różne sposoby i wykorzystać do tego celu ciężarki centryczne, acentryczne i popularne ciężarki z krętlikiem.

Ciężarki acentryczne_zd3

Te ostatnie montuje się na specjalistycznych bardzo krótkich klipsach lub uciętych na odpowiednią długość tradycyjnych plastikowych uchwytach.

Ciężarki acentryczne_zd4

Ciężarki acentryczne_zd5

Ciężarki centryczne i acentryczne z krótkim wkładem uzbrajamy w taki sposób by linka główna nie przechodziła przez środek obciążenia. Przypon tradycyjnie montujemy do ruchomego kółeczka krętlika a linkę główną do oczka na którym znajduje się kółko z dowiązanym przyponem.

Krętlik powinien być dobrze spasowany z siedzeniem wkładu ciężarka bo od tego zależy czy haczyk prawidłowo wbije się w pysk ryby. Dla informacji podam że wszystkie wkłady w ciężarkach są przystosowane do krętlików Mikado o rozmiarze nr. 4.

Łowienie na tak zwany zgubiony ciężarek niesie ze sobą nieuniknione koszty, dlatego nie zawsze i nie wszędzie będziemy łowić w ten sposób, ale w ekstremalnie trudnych łowiskach warto poświęcić utratę ciężarka by bezpiecznie wyholować wymarzonego karpia.

Jan Zawada

Udostępnij artykuł na:

wróć do listy