Karpiowe Haki Mikado - Territory Long Shank

Jesteś na Mikado / Testy

Udostępnij artykuł na:

August 1, 2018

Karpiowe Haki Mikado - Territory Long Shank

W poprzedniej odsłonie K.H.M. opisywałem haczyk Wide Gape [link] z charakterystycznym krótkim trzonkiem i szerokim łukiem kolankowym. Tym razem przedstawię zdecydowanie coś innego. Long Shank, bo o nim tym razem chciałem opowiedzieć, to konstrukcja haka z długim trzonkiem i oczkiem wyprofilowanym do wewnątrz, z wąskim łukiem kolankowym.

image

 
Haczyki tego typu najczęściej wykorzystywane są do prezentacji przynęt pływających lub odpowiednio zbalansowanych. Idealnie sprawdzą się przy budowie bardzo skutecznych przyponów na łowiska, gdzie ryby nauczone doświadczeniem, bardzo płytko zasysają przynętę. Najpopularniejsza konstrukcja, to niezawodny "D" – Rig, w którym przynęta porusza się po pętelce w kształcie literki D, montowanej na trzonku haka. Tak podana, bardzo szybko zostaje zassana przez rybę i jest niezmiernie trudna do wyplucia. Przypony, które mają w ten sposób uzbrojony haczyk, bardzo często wykorzystywane są do połowu amurów, które z natury nie pobierają tak łapczywie przynęty, jak karpie.

image

 

image

 

image

 

image


Niemniej skuteczne są przypony z wykorzystaniem haczyków z serii Territory Long Shank w zestawach, w których przynęta luźno porusza się wzdłuż osi po trzonku haka. Włos uzbrojony w niewielkie kółeczko, w trakcie brania ustawia haczyk dokładnie pionowo pod przynętą, co gwarantuje jego głębsze zassanie. To zazwyczaj prowadzi do wzmożonej ilości skutecznych brań, szczególnie w mocno przełowionych łowiskach. W drugiej fazie ryba, pozbywając się trefnej przynęty, przesuwa ją w kierunku oczka haka, który poziomo opada na dolną wargę karpia. Podobnie, jak w poprzedniej wersji, pobrana przynęta bardzo szybko wprowadza hak do pyska ryby i skutecznie uniemożliwia jego wyplucie.

image

 

image


Na koniec jeszcze jeden przypon, w którym bardzo dobrze sprawdzają się haki Long Shank. Typ ten, dozbrojony krętlikiem z kółkiem i zaczepem, zabezpieczonym rurką termo, stał się ostatnio bardzo popularny, za sprawą swojej niezwykłej skuteczności. Do montażu przynęty wykorzystuje się włos z kółkiem, umieszczony na trzonku lub unieruchomiony za pomocą silikonowego pierścienia na łuku kolankowym haka. Obie wersje są równie skuteczne. Krętlik stanowiący luźny przegub, pozycjonuje haczyk, który w trakcie brania ustawia się grotem w kierunku dolnej wargi karpia. To gwarantuje skuteczne zacięcie i bezpieczny hol.

image

 

image

 

image


Przedstawiłem trzy wersje przyponów z udziałem haczyków Mikado z serii Long Shank, na które złowiłem wiele przepięknych ryb. Nie oznacza to, że musimy ograniczać się tylko do opisanych tutaj zestawów. Haki tego typu sprawdzają się również w innych konstrukcjach. Oprócz sposobu mocowania, ważnym elementem każdej wyprawy są odpowiednie akcesoria, którym można powierzyć sukces wyprawy. Choć haczyki to jedne z najmniejszych części wędkarskiego ekwipunku, warto zadbać o to, by były jak najlepszej jakości. Stosując Long Shank, możemy być pewni, że nie zawiodą nas one w kluczowych momentach holu, a to przemawia za niewątpliwą skutecznością dobrego haka.

image

Jan Zawada

Mikado Fishing Team

Tematyka: long shank, territory,

Udostępnij artykuł na:

Polecane produkty

Territory Long Shank

27366-territory-long-shank

Territory Long Shank

Haki, które z powodzeniem możecie stosować na najbardziej wymagających łowiskach. Niesamowicie ostre, wykonane z japońskiej stali, która da wam spokój podczas holu ryby życia. Dostępne w czterech wariantach, dzięki czemu jesteście w stanie skonstruować każdy rodzaj przyponu. Pokryte teflonem, sprawd...
wróć do listy