Karpiowe haki Mikado - Territory Wide Gape

Opublikowany przez: Jan Zawada

Jesteś na Mikado / Testy

Udostępnij artykuł na:

June 29, 2018

Karpiowe haki Mikado - Territory Wide Gape

Haczyk to jeden z najważniejszych elementów zestawu. Na temat jego wyboru nie ma jednoznacznej odpowiedzi. W grupie kilku wędkarzy prawdopodobnie każdy z nich będzie miał inne zdanie na ten temat. Wybór odpowiedniego haka zależy od wielu czynników: charakteru łowiska, metody łowienia, rodzaju i wielkości przynęty. Przy jego wyborze powinniśmy uwzględnić też parametry wędziska, linki głównej czy wagi obciążenie w zestawach samo zacinających. Najważniejsze - każdy haczyk bez względu na wielkość i kształt powinien być nienagannie ostry. Haki z serii Territory firmy Mikado spełniają wszystkie najsurowsze kryteria i wymogi stawiane dla tego elementu zestawu końcowego.

image

Zacznę może od ulubionych haczyków, które w tym sezonie najczęściej są na wyposażeniu moich przyponów karpiowych. Wide Gape to model haka, który jak żaden inny sprawdza się w połowie dużych karpi. Jego krótki trzonek i szeroki łuk kolankowy gwarantuje skuteczne trzymanie ryby w trakcie długiego i siłowego holu. W mojej ocenie to jeden z lepszych haczyków, kiedy łowimy na dużych zbiornikach, niejednokrotnie daleko od brzegu. Idealny do konstrukcji przyponów przy wykorzystaniu zarówno miękkich, jak i sztywnych materiałów.

image

 
By zwiększyć skuteczność w zestawach samo zacinającym warto stosować nieco większe obciążenie, by prawidłowo zakotwiczyć ten typ haka w pysku ryby. Większe ogólnie znaczy - na pewno ponad 100g. To oczywiście zależy, jak już wcześniej wspominałem od wielu czynników, które musimy wziąć pod uwagę. By to najlepiej zobrazować przedstawię mój testowy zestaw, przy użyciu, którego w tym sezonie pokonałem kilka dużych karpi, łowiąc ponad 200m od brzegu.

image

 

image


Łowisko to duży zbiornik zaporowy z łagodnymi wzniesieniami i spadkami dna, na którym zalegają różne niespodzianki ( patyki, karcze) wszystkie oblepione wszędobylską racicznicą.

image

 

image


Zacznę od zestawu końcowego, który w tych warunkach musi być naprawdę mocny. Haczyk z serii Territory Wide Gape nr 2 na przyponie z fluorocarbonu Nihonto 045, podwieszony do zestawu za pomocą krętlika z zaczepem mocowanym na sztywno w bezpiecznym klipsie. W miejscu, gdzie stawiam zestawy jest w miarę twardo, dlatego obciążenie zestawu to typowy ciężarek do wywózki 170 - 200g na klipsie i przypon strzałowy 15m z fluorocarbonu Nihonto 050 - 060. Linka główna w zależności od pory roku – wiosną, gdy woda jest jeszcze wolna od pływających po powierzchni glonów, to plecionka Octa Braid 026 potem żyłka z powłoką fluorocarbonową Territory Crystal 035. Kołowrotki to oczywiście Lentusy AD i trzy metrowe kijaszki idealne do łowienia z wywózki. W kolejnej odsłonie "Karpiowe Haki Mikado’’, Long Shank -niezawodny w łowiskach o dużej presji wędkarskiej.

image

 Jan Zawada

Mikado Fishing Team

Udostępnij artykuł na:

wróć do listy