Test wędki Black Crystal UL

Opublikowany przez: Jakub Fiećko

Jesteś na Mikado / Testy

Udostępnij artykuł na:

April 20, 2021

Test wędki Black Crystal UL

Firma Mikado od wielu lat kojarzy się ze świetnymi wędziskami, które klient otrzymuje w rewelacyjnym stosunku ceny do jakości. Pomimo panującej pandemii, polski gigant branży wędkarskiej nie próżnował i przygotował wiele nowości w tym segmencie. Biorąc do ręki katalog na rok 2021 naszym oczom ukazuje się model Sky Dream, czyli topowy produkt, w którym blank został wyprodukowany z grafitu 46T i uzbrojony w przelotki Fuji Torzite. Moją uwagę przykuły też pięknie wykonane wędziska Sensor-X, które dedykowane są do coraz bardziej popularnej metody połowów trout area. Najobszerniejszą rodziną wśród nowości jest seria Black Crystal. Znajdziemy w niej 15 różnych modeli, zaczynając od wędzisk do ultra lighta, ze szczytówką typu Tubular, kończąc na typowych sandaczowych extra fastach. Postanowiłem przetestować i przyjrzeć się dokładniej najdelikatniejszemu modelowi o ciężarze wyrzutu 1-6 gramów i długości 208 cm, który spodobał mi się najbardziej.
Wędziska Black Crystal zostały uzbrojone w komponenty japońskiej firmy Fuji, świetny uchwyt kołowrotka TVS oraz przelotki Alconite w systemie KR. Natomiast blank typu slim został wyprodukowany z wysokomodułowego carbonu 40T.

image

Fuji – najlepsze komponenty do budowy wędzisk

image

Przelotki Fuji Alconite

image

Odpowiedni rozmiar przelotek oraz nieszlifowany blank gwarantuje doskonałą dynamikę

image

Wysokomodułowy blank 40T


Krótkie, dzielone rękojeści wykonane z korka, zostały zaprojektowane tak, że nie przeszkadzają w animacji przynęt. Delikatne ozdobne pierścienie oraz zakończenie wędziska korkogumą z wypalonym logiem prezentuje się świetnie.

image

Dzielona rękojeść i logo Black Crystal wygląda bardzo nowocześnie

image

Krótki dolnik ułatwia operowanie przynętami w trudnych warunkach

image

Wypalone logo bardzo dobrze komponuje się z korkogumą

Omotki wykonane są estetycznie, bez zbędnych nadlewek lakieru i mają ciekawą, szaro-grafitową nić, która jest kolorem przewodnim wędziska. Łączenie składów odbywa się poprzez spigot, który jest dodatkowo wzmocniony karbonowym wykończeniem, co gwarantuje mocne połączenie oraz płynne ugięcie bez dużego przesztywnienia w środkowej części.

image

Carbonowe wykończenie połączenia dwóch składów, to rozwiązanie spotykane dotychczas w najdroższych wędziskach

image

Estetyczne omotki bez nadlewek lakieru

image

Płynne ugięcia wędziska bez przesztywnienia w środkowej części

Testowany model ma pustą szczytówkę typu tubular, dzięki czemu czułość tytułowego wędziska jest na wysokim poziomie. Z pewnością nie przegapimy nawet najdelikatniejszego brania.

image

Pusta szczytówka przenosi więcej sygnałów do naszej dłoni
Możemy także agresywnie prowadzić naszą przynętę. Ten typ szczytówki sprawdzi się zarówno przy wabikach twardych jak i tych z silikonu. Blank jest szybki, dynamiczny, pozwala osiągać kapitalne odległości rzutowe, a pod rybą pracuje w ¾ długości, nie ma mowy o gubieniu okoni podczas holu, jest to zasługa użytych mat węglowych. Wędka jest bardzo dobrze wyważona i lekka, nie męczy dłoni podczas długiego wędkowania, waży zaledwie 78 gramów przy długości 208 cm. W połączeniu z kołowrotkiem w rozmiarze 1000 lub 2000 tworzy genialny zestaw do połowu okoni i pstrągów.

Testy nad wodą :

Wędziskiem miałem możliwość łowić przedpremierowo od września. Początek jesieni był świetnym okresem na przetestowanie jej na garbusach. Na pierwsze testy z wędką wybrałem się nad małą, zarośniętą rzeczkę. Wędka zaczyna ładować się już od 2 g główki z małą przynęta, górna granica komfortu to główka 6 g plus 3 calowa guma. Świetnie łowiło mi się obrotówkami w rozmiarze 0-3 i płytko schodzącymi woblerami 3-6 cm. W wolniejszych miejscach świetnie radziła sobie z SDR’ami do 4cm. Celność rzutów oraz odległości były bardzo zadawalające i pozwalały cieszyć się wędkowaniem w trudnych warunkach. Pierwszą rybą, która przetestowała moc nowego sprzętu był blisko 80 cm szczupak. Wędka pracowała praktycznie cała podczas zmagań w nurcie, ale miała wystarczający zapas, by skutecznie zakończyć przyłów zębacza.

image

Taki szczupak daje już nieźle popalić podczas holu na UL

image

30 cm okonie pięknie uginają nowego Black Crystala

Głównym przeznaczeniem tego modelu w moim przypadku było łowienie okoni na wodach stojących zarówno ze środków pływających jak i z brzegu. Przy komfortowych warunkach pogodowych, szczytówka sygnalizuje już opad przy 2 g główce z 4 cm gumką, dodatkowo blank jest bardzo czuły i doskonale przenosi wszystkie sygnały bezpośrednio do ręki. Dzięki szybkiej akcji i dużej sprężystości blanku, wędka jest moim zdaniem stworzona do łowienia na jaskółki. Saira lub Fish fry w rozmiarach 5,5 – 8 cm plus główki 2-5 g to żywioł Black Crystala. Pozwala komfortowo podbijać przynęty zarówno w toni na lżejszych główkach, ale nie ma również problemu z agresywnym podbiciem jaskółki z dna na głębokościach 6-8 metrów. Wędka bardzo dobrze trzyma ryby i amortyzuje zrywy podczas holu, nie rozrywa delikatnych pyszczków okoni przez co mamy wysoką skuteczność, a wszystkie brania doskonale czujemy w ręku. Krótki dolnik pozwala animować przynęty i nie przeszkadza przy łowieniu ze środków pływających, czy przy brodzeniu. Podczas łowienia okoni sporo frajdy mamy już przy holu nawet mniejszych zdobyczy. 30 cm pasiak jest przeciwnikiem, który wygina wędkę dosyć głęboko. Przyłowy w postaci wymiarowych szczupaków nie są mu straszne, dzięki głębokiej amortyzacji, jesteśmy w stanie wyholować okazałe zdobycze nawet na cienkich linkach.

image

Saira plus Black Crystal to klucz do sukcesu podczas połowu wczesnojesiennych okoni

image

Blaszki Hypnotic w rozmiarze 3 są bezproblemowo obsługiwane przez opisywany kij i łowią piękne okonie

image

Mam nadzieję, że dorośniesz do magicznych 40 cm ;)

image

Odległości uzyskiwane dzięki Black Crystalowi są imponujące

image

Przyłowy wymiarowych szczupaków nie stanowią żadnego problemu

Na początku sezonu z wędka wybrałem się również na pstrągi. Na małej rzeczce podczas brodzenia doceniłem po raz kolejny zaletę krótkiego dolnika. Wędka była bardzo poręczna i umożliwiała dokładne rzuty z każdej pozycji. Wysoka czułość blanku, pozwalała na łowienie naszymi nowymi robakami Fat Grub na lekkich główkach, które w kolorze białym były zdecydowanym faworytem na ospałe po zimie pstrągi. Łowiłem nimi z obciążeniem w okolicach 1g, przy tak niewielkim obciążeniu najważniejsza była informacja przekazywana przez blank wędziska, kiedy nasz robak był w pobliżu dna i łapał z nim kontakt. Zbyt długie przetrzymanie kończyło się zazwyczaj zerwaniem przynęty. W płytszych miejscach z wartkim nurtem, świetnie łowiło mi się na małe woblery twitchingowe. Kij był dynamiczny i pozwalał podszarpywać 4-5 cm woblery z krótkim sterem. W spokojniejszym nurcie doskonale radził sobie z 6 cm woblerami.

image

20 Wędka sprawdzi się również przy połowie pstrągów

image

Pamiętajcie aby zwracać wolność pstrągom

image

Fat Grub White -świetna imitacja robaka do łowienia pstrągów i okoni.

Podsumowując :

Jeżeli szukacie dobrze uzbrojonej okoniowej wędki, z którą będziecie mogli wyskoczyć również na klenie, czy pstrągi w małych rzeczkach Black Crystal do 6 gramów jest doskonałym wyborem. Sprawdzi się przy okoniowym jiggowaniu, czy połowie na małe woblerki. W cenie około 350 zł jest to pozycja bezkonkurencyjna na rynku, nawet najbardziej wymagający wędkarz będzie zadowolony i mile zaskoczony jakością produktu. Otrzymujemy szybki kij, na świetnym wysokomodułowym blanku, głęboko pracujący pod obciążeniem, uzbrojony w przelotki i uchwyt firmy FUJI. Pozwoli zwiększyć nam skuteczność holi, nie będziemy gubić ryb i zarazem będziemy mieć olbrzymią frajdę podczas zabawy nawet z małymi pasiakami. Do zestawu rekomenduję kołowrotek w rozmiarze 1000- 2000 na przykład Noctis, uzyskamy wówczas idealny, lekki zestaw, który pozwoli nam wędkować cały dzień i cieszyć się z holu każdej ryby, a w przypadku przyłowu nie musimy martwić się o moc kija, zapas mocy w dolniku jest spory i pozwala wyholować okazałe ryby.

image

Pozdrawiam Jakub Fiećko

Udostępnij artykuł na:

wróć do listy
bannery
bannery
AOE
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner
 • banner